Jak oszczędzać energię w domu?

Jak oszczędzać energię w domu?

Żyjemy w czasach, kiedy na każdym kroku otacza nas elektronika. Obecnie z urządzeniami, które do funkcjonowania potrzebują energii elektrycznej mamy do czynienia od rana do nocy – zaczynając od telefonów i innych urządzeń mobilnych, które towarzyszą nam nieustannie, aż po tradycyjne sprzęty gospodarstwa domowego. Im więcej energochłonnych urządzeń, tym większe rachunki. Jednak jak się okazuje wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, które szybko przełożą się na oszczędność energii elektrycznej w domu.

Kontrola wyposażenia w domu

Pierwszy krok, jaki warto wykonać to sprawdzenie, które domowe sprzęty pobierają najwięcej energii. W tym celu można sięgnąć po poręczny miernik zużycia energii, czyli watomierz. Dzięki takiemu niewielkiemu i stosunkowo taniemu gadżetowi szybko namierzymy, które urządzenia pożerają najwięcej energii elektrycznej. To z kolei pozwoli na konkretne  – na odłączanie sprzętu od źródła prądu, a może wymianę na nowy, energooszczędny. Po zdefiniowaniu stawki w mierniku zużycia energii można szybko dowiedzieć się jakie opłaty wiążą się z włączeniem i używaniem konkretnych urządzeń. A z taką wiedzą można w przemyślany sposób planować kolejne działania, które doprowadzą do obniżenia zużycia energii elektrycznej w domu.

miernik-energii-watomierz-wasserman

Codzienne nawyki

Najłatwiejsze sposoby na obniżenie rachunków za prąd to zmiana codziennych przyzwyczajeń. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę to wyłączanie urządzeń elektrycznych – nie oglądasz już telewizora, nie korzystasz przez kolejną godzinę z komputera? To znaczy, że czas wyłączyć te sprzęty. Ale nawet wyłączając urządzenia używając do tego pilota czy przycisku na obudowie, większość z nich po prostu przechodzi w stan czuwania. W praktyce tryb stand-by oznacza, że urządzenie wciąż pobiera energię. Można więc wybrać: albo za każdym razem odłączać urządzenia bezpośrednio z gniazdka, albo zaopatrzyć się w listwę zasilającą z wyłącznikiem, która ułatwi nam to zadanie.

listwa-zasilajaca-wasserman

Oto inne proste nawyki, które warto wprowadzić do codziennego życia, żeby oszczędzić prąd:

  • nie otwieraj lodówki na zbyt długo albo tylko żeby popatrzeć co jest w środku;
  • gotując wodę w czajniku elektrycznym wlej tylko tyle wody, ile potrzebujesz;
  • długie kąpiele zamień na szybkie prysznice;
  • podczas przygotowywania potraw używaj pokrywek do garnków, co przyspieszy cały proces;
  • w urządzeniach RTV korzystaj z funkcji oszczędzania energii, jeśli takową posiadają.

Energooszczędne urządzenia

Dużo uwagi powinniśmy poświęcić parametrom energetycznym nowo kupowanych urządzeń, które mają pojawić się w naszym domu. Nie trzeba znać się na konkretnych sprzętach – wystarczy kierować się danymi na etykietach energetycznych. Oznaczenie takie informuje konsumenta nie tylko o klasie efektywności energetycznej, ale również zużyciu innych zasobów (takich jak woda) poziomie emitowanego hałasu pracy czy wydajności innych funkcji. Co do zasady najlepsze urządzenia posiadają klasę energetyczną A+++, jednak nie każda kategoria urządzeń posiada tak rozbudowaną skalę – na przykład pralko-suszarki mogą mieć co najwyżej klasę energetyczną A.

zarowka-diodowa-led-wasserman

Oprócz dużych i małych urządzeń AGD dobrze jest zadbać o detale, takie jak żarówki. Najlepiej wybierać lampy diodowe LED lub świetlówki energooszczędne. Żarówki LED bardzo szybko osiągają pełną jasność, cechują się dugą żywotnością i oszczędnością energii sięgającą nawet 90% w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników. Zasada działania świetlówek energooszczędnych jest prosta – aby jak najdłużej nam służyły i pomagały zaoszczędzić jak najwięcej energii nie powinny być często włączane i wyłączane na krótkie okresy czasu. Ich wydajność i żywotność wzrasta, jeśli są uruchamiane na dłuższy czas – wtedy też spełniają swoją energooszczędną rolę. W niektórych miejscach gdzie potrzebujemy jedynie chwilowego doświetlenia można sięgnąć na przykład po solarną lampę LED z sensorem ruchu.

solarna-lampa-led-wasserman

Innym ciekawym drobiazgiem, który wpłynie na mniejsze zużycie energii jest zastąpienie tradycyjnych ładowarek do telefonów czy tabletów przez jego zamiennik działający w oparciu o energię słoneczną. Taka ładowarka solarna pozwala wykorzystać energię, jaką emituje słońce i w ten sposób doładowywać akumulatory naszych urządzeń mobilnych.

ladowarka-solarna-wasserman


logo-sklep

Strona główna