Inteligentne telewizory

Inteligentne telewizory

Ciągły rozwój technologii pozwala nam cieszyć się coraz to nowszymi rozwiązaniami. Jeszcze niedawno telewizor służył głównie do oglądania filmów, seriali, transmisji sportowych i tego wszystkiego, co serwowały nam programy telewizyjne. Dzisiaj korzystając z telewizora możemy łączyć się z Internetem i dokonywać płatności.

Co to znaczy Inteligentny telewizor?
Z języka angielskiego Smart TV, co u w naszym kraju tłumaczy się jako „inteligentne telewizory”. W tym przypadku chodzi po prostu o telewizory dające nam dostęp do niektórych stron internetowych i dodatkowych aplikacji poszerzających funkcjonalność odbiornika. Dzięki temu bezpośrednio na ekranie TV mamy dostęp np. do skype’a, poczty, czy prostych gier. Wszystko obsługujemy oczywiście za pomocą pilota i wirtualnej klawiatury. Takie odbiorniki często pozwalają nam również przesyłać pliki strumieniem z komputera do telewizora.

Dostęp do Internetu zazwyczaj jest możliwy tylko za pomocą specjalnych widżetów (portale społecznościowe, poczta, informacje o pogodzie, serwisy informacyjne, czy muzyczne). Są jednak modele, które umożliwiają nam pełne surfowanie w Internecie (niektóre telewizory Philipsa), a np. Panasonic daje nam dostęp do filmowego kanału iplex.pl. Sony daje nam do dyspozycji serwisy grupy TVN, a odbiorniki od LG i Samsunga pozwalają korzystać z map Google. Niemal wszystkie oferują nam za to dostęp do Facebooka i Twittera, czyli dwóch najpopularniejszych kanałów komunikacji w ostatnich latach.

Jedną z ostatnich nowości jakie udostępniają nam producenci telewizorów jest możliwość płacenia za niektóre usługi korzystając bezpośrednio z telewizora. Taką możliwość udostępnił w naszym kraju niedawno Panasonic. Usługa VIERA Connect daje nam możliwość łatwego i bezpiecznego kupowania aplikacji, widżetów itp. bez konieczności ruszania się z fotela. Do wyboru mamy aplikacje z siedmiu kategorii: wideo, muzyka, sport, serwisy społecznościowe, wiadomości i styl życia, zdrowie i fitness oraz gry.

Tak zwane inteligentne telewizory stanowią teraz niewiele ponad 20 procent rynku. Jak to może wyglądać w przyszłości? Optymistyczne założenia mówią o 90 procentach w 2014 roku (dane dla Wielkiej Brytanii). A w Polsce? W najlepszym wypadku może to być około 50 procent w 2014 roku. Ale wszystko zależy zarówno od sytuacji gospodarczej w naszym kraju, jak i wsparcia od producentów sprzętu (lokalizacja oprogramowania i dostępnych aplikacji, a także ceny tak sprzętu jak i płatnych programów).

Strona główna