Google Drive – darmowy internetowy dysk

Google Drive – darmowy internetowy dysk

Obok Dropboxa, SkyDrive’a oraz Boxa pojawił się nowy dysk internetowy – jest to usługa proponowana przez światowego potentata, nazwana po prostu Dyskiem Google. Czy jednak nowy dysk Google oferuje coś naprawdę „nowego”?

Rewolucji nie ma

Odpowiedź na to pytanie brzmi nie – Google Drive praktycznie niczym nie wyróżnia się na tle konkurencji. Internetowy dysk Google to 5 GB danych, które możemy przechowywać na ich serwerach za darmo. Pod względem ilości miejsca Google plasuje się na drugiej pozycji, będąc pomiędzy 2 GB  oferowanymi przez Dropbox, a 7 GB, które za darmo udostępnia nam SkyDrive.
Jeśli 5 GB wydaje Ci się nie wystarczające, możesz powiększyć dysk, lecz tym razem już płatnie. Google oferuje następujące stawki :
– 2,5 $ miesięcznie za 25 gigabajtów
– 4,99 $ miesięcznie za 100 gigabajtów
– oraz oferta dla osób z największymi wymaganiami – 49,99 $ miesięcznie za dysk o wielkości jednego terabajta
Bonusem przy zakupie dodatkowego miejsca jest automatyczne powiększenie pojemności skrzynki Gmail do 25 gigabajtów.

Ścisła integracja z innymi usługami

Jedyną przewagą Google Drive nad konkurencyjnymi dyskami, jest jego  ścisła integracja i zsynchronizowanie z innymi usługami oferowanymi przez Google. Dysk działa w oparciu o chmurę komputerową, czyli, mówiąc w największym skrócie, pozwala na dostęp do plików z każdego komputera i urządzenia mobilnego. Instalując Google Drive, automatycznie tworzy się na naszym komputerze folder, zsynchronizowany z internetową wersją dysku. Podobnie wygląda instalacja Google Drive na urządzeniach mobilnych z Androidem (wersja na system iOS jest dopiero przygotowywana). Dzięki temu możemy korzystać z dysku z każdego urządzania, które ma dostęp do Internetu.

Jak można się było spodziewać, Google Drive jest zintegrowane z Google +, Gmail oraz Google Docs. Dysk wyposażony jest także w rozbudowaną wyszukiwarkę, która umożliwia wyszukiwanie, dzięki którym możemy wyszukiwać pliki po ich rodzaju, autorze lub treści. W opracowywaniu są także funkcje wyszukiwania zdjęć oraz i obrazów na podstawie znaków graficznych.

Ocena końcowa

Jak na razie większość użytkowników jest zgodna – Google nie zaprezentował nic, co by w jakiś szczególny sposób zaskoczyło lub było absolutną nowością. Google Drive to jak na razie dobre uzupełnienie pozostałych usług oferowanych przez światowego giganta. Jednakże znając dokładność i precyzyjność wszystkich produktów Google, możemy się spodziewać, że w przyszłości Google Drive , dzięki swoim zaletom w postaci synchronizacji z innymi usługami, może wyprzedzić konkurencję.

Strona główna