Co zrobić, gdy CB radio trzeszczy?

Co zrobić, gdy CB radio trzeszczy?

Wybierasz się w daleką podróż, wsiadasz za kółko, uruchamiasz GPS, włączasz radio. Po wyjechaniu z miasta sięgasz po CB, by zapytać o warunki pogodowe. Uśmiechnięty naciskasz przycisk i…  słyszysz to okropne trzeszczenie, które z każdym kilometrem wzmaga ból głowy. Na szczęście trafna diagnoza zakłóceń pozwala na ich pokonanie. Skąd biorą się takie problemy i jak sobie z nimi radzić?

Winien sprzęt niskiej jakości?

Nic nie potrafi bardziej zdenerwować podczas jazdy samochodem niż świst, szum lub trzask CB radia. Zdarza się, że obwiniamy za to producenta urządzenia, co zwykle nie jest słuszne. Przyczyny zakłóceń leżą bowiem często poza samym sprzętem. Prawda jest taka, że nawet najwyższej jakości model nie będzie działał poprawnie, jeśli instalacja elektryczna w naszym aucie szwankuje.

Co zakłóca sygnał CB radia?

Zakłócenia radioelektryczne mogą być generowane podczas zwykłej pracy samochodu. Silnik i instalacja elektryczna, emitując energię elektromagnetyczną, czasami wręcz uniemożliwiają funkcjonowanie poprawnie działającego CB radia. Źródła zakłóceń mogą być różne, począwszy od silniczków elektrycznych wycieraczek, poprzez wskaźniki elektryczne, komputer, pompę paliwa, aż po cały układ zapłonowy.

CB radio zwyczajnie odbiera zakłócenia elektromagnetyczne, emitując trzaski i piski. Mówiąc najprościej – wszystko, co w naszym samochodzie jest zasilane lub wytwarza energię elektryczną, może zakłócać nasze brand new CB radio.

Jak sobie radzić?

Jeśli uda nam się zidentyfikować źródło zakłóceń, to jego usunięcie nie jest już wielkim problemem. Przeważnie pomagają najbardziej oczywiste rozwiązania. Zacząć trzeba jednak od identyfikacji problemu. Tutaj wystarczy prosty test.

Włącz CB radio bez podłączania do niego anteny. Jeżeli okaże się, że nadal trzeszczy, to najprawdopodobniej zakłócenia generowane są przez naszą instalację elektryczną. W takim wypadku warto sprawdzić, czy podłączenie CB do innego źródła zasilania nie rozwiąże problemu. Prosta rzecz, a bardzo często się sprawdza. Kierowcy nieraz radzą sobie, decydując się na podłączenie CB radia bezpośrednio do akumulatora – warto o tym wiedzieć, gdy nie mamy w długiej trasie innych możliwości.

Jeśli takie rozwiązanie nie zadowala, to zawsze warto pamiętać o jednej zasadzie. Zakłócenia powodowane są  konkretnym urządzeniem w aucie. Jeśli pojawiają się w trakcie deszczu – przeszkodą jest pewnie silniczek wycieraczek. Jeśli pojawiają się przy skrętach – może to być wspomaganie kierownicy. Generatorów zakłóceń może być wiele. Na szczęście przy odpowiedniej identyfikacji można je skutecznie wyeliminować, niekoniecznie pozbywając się sprawnego CB radia.

Zobacz więcej

Najprostsze rozwiązania są najlepsze

W walce z zakłóceniami CB radia mogą wesprzeć Cię dodatkowe urządzenia. Jeśli problemy generują podzespoły samochodowe, możesz zastosować lepsze – ekranowane – przewody zapłonowe bądź po prostu wymienić uszkodzone elementy. Czasem może okazać się, że zakłócenia biorą się z fabrycznie wadliwej instalacji elektrycznej. Czy oznacza to, że jesteś na przegranej pozycji? Wcale nie! Z tymi problemami można poradzić sobie dzięki takim produktom jak odpowiednio dobrane oporniki, kondensatory czy filtry przeciwzakłóceniowe.

Idealnie nie będzie

Warto pamiętać, że pasmo 27 MHz pozostawia wiele do życzenia. Jest bardzo podatne na zakłócenia i cechuje się ograniczoną jakością transmisji. To dlatego nie korzystają z niego służby mundurowe. Nie jest również wykorzystywane dla celów komercyjnych – zostało po prostu udostępnione amatorom. Taki stan rzeczy sprawia, że CB radio zawsze będzie szumieć i lekko trzeszczeć. Niemożliwe jest uzyskanie z niego krystalicznie czystego dźwięku.

Niemniej zakłócenia mogą poważnie utrudnić, a nawet uniemożliwić korzystanie z CB radia. Dlatego warto wyeliminować wszelkie potencjalne problemy i zapewnić urządzeniu jak najlepsze warunki pracy. Posłuży temu choćby odpowiednie ulokowanie anteny CB. Najlepiej zamontować ją na dachu w celu osiągnięcia jak najlepszego zasięgu. Umieszczenie jej centralnie na środku powierzchni poskutkuje z kolei równomiernym promieniowaniem we wszystkie strony.

Jak wybrać dobre CB radio?

Choć zakłócenia bardzo często są rezultatem wyżej wspomnianych problemów, nie bez znaczenia jest również wybór samego urządzenia. CB radio powinno mieć bardzo dobrą regulację czułości odbiornika, warto również zadbać o automatyczną blokadę szumów. Takie rozwiązania mogą nie wpłynąć bezpośrednio na kwestię łączności, ale przełożą się na podniesienie jakości dźwięku.

Dobrze jest też upewnić się, że dany model CB radia łatwo i intuicyjnie się obsługuje, tak by nie sprawiał on żadnych problemów podczas jazdy, gdy trzeba skupiać się na drodze. Wracając do samych zakłóceń – należy pamiętać, że to samo radio może zupełnie inaczej działać w dwóch różnych samochodach. Warto więc – w miarę możliwości – przed zakupem przetestować je u siebie w aucie.

A jakie są Wasze sposoby na trzeszczące CB? Może znacie triki, które nie są popularne wśród innych kierowców?

Strona główna