Garść informacji o komunikacji bezprzewodowej Bluetooth

Garść informacji o komunikacji bezprzewodowej Bluetooth

Spójrz na elektronikę wokół siebie – telefon, komputer, drukarka, aparat, słuchawki, smartwatch. Dostrzegasz co mają wspólnego? Łączność przez Bluetooth, czyli technologię bezprzewodowej komunikacji między rozmaitymi sprzętami. Sama nazwa „niebieskiego ząbka” pochodzi od duńskiego króla, nazywanego Blåtand, który w X wieku zjednoczył niespokojnie plemiona Danii i Norwegii. Stąd odniesienie do technologii Bluetooth, której założeniem było zjednanie różnych rodzajów urządzeń – od komputerów, aż po wyposażenie obecne w samochodach.

Tyle, jeśli chodzi o pochodzenie nazwy. Od strony technicznej za powstanie Bluetooth należy podziękować grupie firm, na czele z Ericssonem (we współpracy z Nokią, Toshibą, Intelem i IBM), która na początku lat 90. zaczęła badać możliwości komunikacji bezprzewodowej telefonów komórkowych z innymi urządzeniami. Ich celem było opracowanie takiego rozwiązania, które pozwalałoby na łączność bez użycia kabla, o niewielkim zasięgu i równie niskim poborze energii.

Nie da się ukryć, że wiele wody upłynęło od tamtego czasu. Dzisiaj łączność bezprzewodowa oparta na technologii Bluetooth jest standardem w wielu rodzajach urządzeń, a firmy na bieżąco poszerzają ofertę produktów, które posiadają opcję takiej komunikacji. Podstawowym urządzeniem, z którego korzystamy na bieżąco są smartfony, które mogą łączyć się nie tylko z innymi telefonami, ale też z bardziej odległymi rodzajowo sprzętami. W tym zakresie Bluetooth wyparł z powszechnego użytku przesyłanie danych przez podczerwień (IrDA), głównie przez to, że jest bardziej wszechstronny, szybszy i po prostu wygodniejszy w użyciu.

Połączenie ze smartbandem podczas treningu zapewnia późniejszą możliwość przeanalizowania różnych parametrów, takich jak tętno, czas wysiłku fizycznego, przebyty dystans czy spalone kalorie. Smartfon sparowany z innym inteligentnym urządzeniem, jakim jest smartwatch oferuje podobne funkcje, a także możliwość odbierania połączeń, prowadzenia rozmów i otrzymywania powiadomień dotyczących przychodzących maili czy wiadomości tekstowych. Do rozmów można też sięgnąć po tradycyjne, dedykowane łączności bezprzewodowej zestawy słuchawkowe, głośniki czy zwykłe słuchawki, na których możemy też słuchać muzyki pochodzącej z telefonu.

Technologia Bluetooth zawędrowała też do dziedziny transportu – w samochodach możemy korzystać z radia, które połączy się bezprzewodowo z telefonem umożliwiając choćby dostęp do plików muzycznych. Innym sposobem na uzyskanie takiego dostępu jest wybór transmitera FM, który daje możliwość używania jako zestaw głośnomówiący i słuchania swojej ulubionej muzyki. W nowszych modelach samochodów, wbudowane komputery pokładowe współpracujące z komunikacją przez Bluetooth pozwalają na wybieranie głosowe numerów z listy kontaktów, odczytywanie wiadomości a nawet dostęp do notatek znajdujących się w sparowanym telefonie komórkowym. Co więcej, najczęściej urządzenia takie zapisują w pamięci kilka aparatów, bez konieczności konfiguracji połączenia za każdym razem.

 

Jedno jest pewne – trudno jest sobie dziś wyobrazić korzystanie z urządzeń elektronicznych  bez technologii Bluetooth.

 

Przykłady urządzeń korzystających z komunikacji bezprzewodowej:

Głośnik przenośny Bluetooth:

https://www.wasserman.eu/pl/p/Blow-BT70-Glosnik-przenosny-bluetooth-FM/4122

Słuchawki Bluetooth z mikrofonem:

https://www.wasserman.eu/pl/p/Sluchawki-bluetooth-z-mikrofonem-ART-AP-B01/4780

Transmiter FM:

https://www.wasserman.eu/pl/p/Transmiter-FM-z-bluetooth/1960

 

Strona główna