1. Blog
Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Przed wami zakup pierwszego fotelika samochodowego? Nie wiecie jak macie się za to zabrać? Oczywiście, przede wszystkim patrzycie na bezpieczeństwo naszego dziecka, wykonanie i jakość fotelika.

W tym artykule znajdziecie:

1.Jaki fotelik dobrać?

2.Montaż fotelika- jak się z nim uporać?

3.Bezpieczeństwo jazdy w foteliku.

4.Jak zająć malca w długiej podróży.

JAK DOBRAĆ FOTELIK SAMOCHODOWY?

Na początek popatrzmy na naszego maluszka. Ile waży? Czy siedzi już samodzielnie?

Foteliki są podzielone na grupy wagowe:

1- od 0 kg do 10kg

Do kiedy takie „nosidełko”? Oczywiście, musimy patrzeć na nasze dziecko. Jeżeli widzicie, że maluszek wystaje poza obrys nosidełka, nie można zapiąć dziecka pasami- są za krótkie lub przekroczyło wagę przypisaną do nosidełka, to oczywisty znak do tego żeby zmienić „nosidełko” na fotelik samochodowy.

2- od 9 kg do 18 kg

Taki fotelik jest dobrym rozwiązaniem dla drobnych dzieci, które chcą już siedzieć,

a nie jechać w pozycji półleżącej.

Według mnie jednym z lepszych propozycji które są na rynku, jest Fotelik samochodowy Lionelo Liam. Ma on regulację nachylenia, oparcia jak i regulację wysokości zagłówka, co pozwala na wygodną podróż naszym maluchom. Możemy montować go przodem jak i tyłem do kierunku jazdy, ponieważ istnieje obowiązek przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy przez minimum pierwszych 15 miesięcy życia.

Regulacja kąta nachylenia fotelika samochodowego

3-od 22 kg do max 36 kg

Jest to fotelik następny i może być nawet ostatnim fotelikiem dla dziecka. Fotelik ten  przeznaczony jest dla starszym dzieci (nawet kilkulatków). Skierowany jest przodem do kierunku jazdy. Wiemy, że będzie on nam służył dłużej, więc popatrzmy na foteliki które mają porządne obicia, są bezpieczne tzn. mają zabezpieczenie na bioderka i główkę naszego dziecka. Jednym z fotelików który jest na prawdę porządny w wykonaniu i bezpieczny, jest Fotelik samochodowy Lionelo Jasper Posiada regulowany zagłówek, co pozwala nam na wygodne podróżowanie dziecka o każdym wzroście. Kolejnym atutem jest regulacja pasów i  kąta pochylenia w zależności od wieku dziecka. Fotelik wykonany jest z ekoskóry i ekozamszu, co powoduje że po miesiącu nie zrobi nam się z fotelika „pobojowisko”. Takie wykonanie fotelika zapewnia poczucie komfortu podczas długich podróży. Dla dodatkowego bezpieczeństwa Lionelo postarało się o 5- punktowe pasy bezpieczeństwa.Fotelik samochodowy Lionelo Jasper Suede blackZobacz więcej

Montaż fotelika-jak się z nim uporać?

Pierwszą rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę jest to, w jakim kierunku do jazdy go zamontować. Jak już wcześniej pisałam, dziecko musi być przewożone tyłem do kierunku jazdy, przez 15 pierwszych miesięcy życia. Instalację fotelika od 0do 18 kg możecie znaleźć w sklepie Wasserman.eu. Myślę, że nie sprawiło to Wam wielkiej trudności ;). Montaż fotelika dla większych dzieci nie jest wcale trudniejszym zadaniem. Fotelik samochodowy Lionelo Jasper posiada specjalne zapięcie Isofix, przez co zamontowanie takiego fotelika to tylko chwila pracy. Warto zwrócić uwagę czy fotelik ma takie zapięcie, ponieważ zaoszczędzi nam to chwilę czasu. Do tego zapięcie jest bardzo bezpieczne i trwałe, więc nie ma się co martwić o bezpieczeństwo naszych maluchów.

montaż fotelika samochodowego przeciwnie do kierunku jazdy

Bezpieczeństwo jazdy w foteliku

Aktualne przepisy na rok 2019:”Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym (dalej: w foteliku) dotyczy dziecka mierzącego mniej niż 150 cm wzrostu, nawet do osiągnięcia pełnoletności.” Przepisy wskazują również na obowiązek montażu fotelika w sposób zgodny z zaleceniami producenta, co dla części osób nie jest takie oczywiste – wiele z nich ignoruje instrukcję montażu fotelika i robi to ,,po swojemu’’. Takie działanie może sprawić, że fotelik nie będzie skutecznie spełniał swojej funkcji i nie uchroni dziecka przed skutkami kolizji.

A co z używanymi fotelikami?

No właśnie co z używanymi? Zdania są podzielone, bo przecież lepszy używany niż żaden. Drodzy Rodzice, weźcie pod uwagę to, że wszystkie rzeczy się zużywają nawet foteliki samochodowe, a zwłaszcza foteliki samochodowe! Można oszczędzić na jakimś ubranku owszem, ale nie na bezpieczeństwie naszego malucha. Oczywiście, można kupić używany fotelik, ale żeby sprawdzić czy jest on bezpieczny i nie ma żadnych uszkodzeń będzie nas to drogo kosztowało, ponieważ trzeba byłoby zrobić ekspertyzę (niestety nie należy ona do najtańszych). Jednak większość producentów mówi, żeby  foteliki z grupy 0 i I używać nie dłużej niż pięć lat. Na tyle czasu obliczona jest żywotność konstrukcji przeciętnego modelu.

bezpieczeństwo fotelików samochodowych

Jak zająć malucha w czasie podróży?

To nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Najlepiej podróż zaplanować sobie na noc, wtedy maluszek będzie spał (przynajmniej przez parę godzin). Co jeśli nie da rady jechać w nocy? No cóż, po pierwsze trzeba uzbroić się w cierpliwość:), a poza tym będą nam potrzebne:

– płyty z muzyką dla najmłodszych,

– zabawki, najlepiej kupić nowe, żeby dziecko dłużej się interesowało,

– tablet z bajkami, pewnie powiecie że tak nie wolno, że dziecko i tablet „nie, nie, nie”, ale dla większości rodziców jest to jakiś ratunek.

Dobrze jest zaopatrzyć się w organizer na fotel, żeby mieć wszystko w jednym miejscu. Do wielu fotelików samochodowych, taki organizer dołączony jest gratis. Co ile robić przerwę? Najlepiej co 3-4h. Będzie to miało dobry wpływ dla Ciebie i dla dziecka ;)

A co z jedzeniem? Właśnie dlatego robimy sobie przerwę w jeździe, żeby nasz maluszek mógł spokojnie zjeść, ponieważ karmienie podczas jazdy nie jest wskazane.

Jak zająć malucha w czasie podróży?

 

Bezpiecznej podróży!

BEZPIECZNEJ PODRÓŻY!!!!!  

Ewa , mama Janeczki ;)

Uważaj! #maluszekwpodróży

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?