E-mail ma już 40 lat!

E-mail ma już 40 lat!

Trudno uwierzyć, że w październiku mija już 40 lat o wysłania pierwszego e-maila. W związku z tym wydarzeniem postanowiliśmy przypomnieć trochę historię tej usługi :)

Korzeni poczty elektronicznej, podobnie jak wielu innych odkryć i wynalazków, należy szukać w bazach wojskowych gdzie opracowywano nowe technologie militarne.

Pierwszy e-mail

Przesłanie pierwszej wiadomości między dwoma komputerami miało miejsce w październiku 1971 roku. Dokonał tego Ray Tomlinson, który pracował nad rozszerzeniem możliwości programu o nazwie SNDMSG. Program w pierwotnej wersji umożliwiał przesyłanie wiadomości tylko między użytkownikami tego samego komputera. Wprowadzone przez Raya modyfikacje umożliwiły przesyłanie komunikatów na odległość.

Dzisiaj trudno jest ustalić jaką treść zawierała pierwsza przesłana w ten sposób wiadomość. Sam autor tego komunikatu ma wątpliwości co do dokładnej treści. W wywiadzie dla „The Times”, stwierdził, że najprawdopodobniej był to ciąg znaków QWERTY.

Skąd wzięła się małpa?

Autor pierwszego e-maila był również twórcą (a właściwie pomysłodawcą) wykorzystania popularnej małpy (@) jako elementu adresu e-mail. Ray Tomlinson wykorzystał go ponieważ w żadnym z języków znak ten nie był łączony z imionami czy nazwiskami, co umożliwiało jednoznaczne określenie danych użytkownika.

Popularna w Polsce małpa ma swoich odpowiedników w innych krajach. We Włoszech „@” określa się mianem ślimaka, a w Danii świńskim ogonem, a wszystkie one oznaczają tylko jedno: „na” (– konto pocztowe na danym serwerze).

Popularność e-maila

Poczta elektroniczna zdobywała popularność od momentu wysłania pierwszej wiadomości, jednak prawdziwy boom nastąpił wraz z upowszechnieniem się stron www oraz szerokim dostępem do Internetu. W latach 90 XX wieku e-mail stał się codziennym narzędziem wykorzystywanym do pracy przez pracowników wielu firm na całym świecie. W roku 2010 liczba wysłanych e-maili dziennie wynosiła ok. 294 miliardów dziennie. Niestety jak pokazują statystyki blisko 90 procent z tych wiadomości to zwykły spam.

Tak duża liczba nic niewartych treści rozsyłanych do użytkowników, oraz rozwój sieci społecznościowych sprawia, że w ostatnich dwóch latach zaczęła spadać ilość wysyłanych wiadomości e-mail. Częściej kontaktujemy się poprzez komunikatory lub portale społecznościowe niż poprzez pocztę elektroniczną. Nie należy jednak spodziewać się całkowitego odejścia od maili. Ta forma komunikacji nadal wykorzystywana będzie w firmach i kontaktach biznesowych.

Strona główna