Dźwięk 3D - ciekawostki

Dźwięk 3D - ciekawostki

Na blogu dużo pisaliśmy już o telewizji 3D oraz jej zastosowaniu w zestawach kina domowego. Czas na kolejny element domowego kina 3D z prawdziwego zdarzenia – dźwięk 3D.

Zanim przejdziemy do analizy zjawiska, zróbmy małe doświadczonko:)

Załóżcie swoje słuchawki, zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w to:

Niesamowite, prawda? :) A to dopiero początek. Nie zdejmujcie słuchawek, uzbrójcie się w spokój ducha i posłuchajcie tego:

Wirtualny fryzjer robi furorę w sieci – i chyba zasłużenie:) Co więcej, postać przerażającego fryzjera stara się nam udowodnić, że odbierane przez nas zjawisko dźwięku 3D jest wytworem tylko i wyłącznie naszej wyobraźni i zabawy z naszymi zmysłami i mózgiem. Czy tak jest naprawdę?

Dźwięk 3D – jak to się dzieje?

Audio 3D to – najprościej rzecz ujmując – zbiór efektów, które pozwalają na to, abyśmy odbierali dźwięk w trójwymiarowej przestrzeni, mimo, że dochodzi on z naszych głośników lub słuchawek. Dzięki efektowi audio 3D, możliwe jest odbieranie głosu przed, za, nad oraz pod odbiorcą, korzystającym z jednych słuchawek lub głośników umiejscowionych w stałych punktach. Co więcej, efekt audio 3D pozwala budować napięcie poprzez stopniowe „oddalanie i przybliżanie dźwięku”, co mieliśmy okazję odczuć podczas przesłuchiwania nagrania fryzjerskiego:)

dźwięk 3dMożliwości, jakie dzisiaj oferują spece od technologii 3D są ogromne. Najbardziej zaawansowaną grupą efektów audio 3D  jest symulacja 3D. Zabawy z naszymi zmysłami, zmiany dźwięku na drodze od źródła (w tym odbicia od ścian i podłóg) do ucha słuchacza – to wszystko może być symulowane. Jeżeli interesują Was szczegółowe zasady tworzenia dźwięku 3D, odsyłamy do ciekawego artykułu na temat audio 3D.

My póki co skupiamy się na rezultatach tych zabiegów:)

Jak wrażenia?:)