1. Blog
Doskwierający skwar? Oto 4 sposoby na ochłodzenie się latem

Doskwierający skwar? Oto 4 sposoby na ochłodzenie się latem

Jest w większości Polaków taka dziwna sprzeczność, że przez całą zimę wyczekują lata, a kiedy w końcu ono przyjdzie, zaczynają narzekać na upały. Wysokie temperatury potrafią irytować nas tak samo – a może nawet bardziej – jak te niskie. Stoi za tym prawdopodobnie odwiecznie znany fakt: co za dużo, to niezdrowo. Ciepło jest przyjemne, dopóki nie staje się nie do wytrzymania. A jak już zdążyła pokazać nawet tegoroczna wiosna, bywa ciężko. To dlatego producenci sprzętów AGD przychodzą nam z pomocą, oferując takie urządzenia jak przenośne klimatyzatory, termowentylatory czy wiatraki. Przedstawiamy 4 sposoby na to, jak poradzić sobie z upałem!

Klimatyzator przenośny – zawsze tam, gdzie go potrzebujesz

Jednym z najwygodniejszych rozwiązań w upalne dni są przenośne klimatyzatory. Można ustawić je dokładnie w tym pomieszczeniu, w którym akurat przebywamy. Dzięki temu powietrze chłodzone jest najpierw tam, gdzie tego najbardziej potrzebujemy. Urządzenie odprowadza ciepło przez rurę, wystawianą na zewnątrz budynku, a do środka wprowadza strumień chłodnych podmuchów.

Jeszcze łatwiej korzysta się z klimatyzatorów z pompą wodną. Choć cechują się słabszą wydajnością, to są zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze. Nie posiadają rury, która wymagałaby wyprowadzenia na zewnątrz, dzięki czemu można używać ich również w pomieszczeniach bez okien. Co więcej, takie rozwiązanie gwarantuje lepszą szczelność – ochłodzone powietrze zostaje we wnętrzach, a ciepłe nie wdziera się do środka.

Korzystanie z takich urządzeń jak klimatyzatory wodne ma również tę zaletę, że jest wyjątkowo tanie. Sprzęt ten odznacza się energooszczędnością, dzięki czemu już za kilkadziesiąt groszy możesz cieszyć się godziną przyjemnego orzeźwienia. Sterowanie klimatyzatorem pokojowym odbywa się za pomocą pilota, a to ma niebagatelne znaczenie w przypadku leniwych, upalnych popołudni.

Termowentylator – najprostsze rozwiązania są najlepsze

Jeśli nie chcesz inwestować w profesjonalny sprzęt klimatyzacyjny lub po prostu nie masz na niego odpowiednio dużo miejsca, idealnym rozwiązaniem jest dla Ciebie tradycyjny wentylator podłogowy. To klasyczny wiatrak, który można ustawić w dowolnym miejscu i uruchomić zawsze wtedy, gdy dokucza nam upał. Jego działanie polega na generowaniu przyjemnego, ochładzającego strumienia powietrza. Zależnie od potrzeb, skierujemy go w jedną stronę bądź pozwolimy mu rozchodzić się po całym pomieszczeniu.

Jedną z najważniejszych zalet termowentylatorów jest ich niska cena. To rozwiązanie, na które stać każdego. Solidne wiatraki dostępne są już nawet za trzydzieści złotych, a mogą służyć nam przez wiele lat. Niektóre bardziej zaawansowane modele posiadają nie tylko funkcję chłodzenia, ale i ogrzewania. Nie oszukujmy się – nasz polski klimat nieraz sprawia, że za dnia marzymy o studzeniu atmosfery, podczas gdy nocą potrzebujemy nieco ją ocieplić. Profesjonalne farelki są więc dwufunkcyjne, co czyni z nich znakomitą inwestycję znajdującą zastosowanie przez cały rok.

Lodówki turystyczne – kiedy upał dopadnie Cię w drodze

Klimatyzator pokojowy to wspaniałe udogodnienie, które zapewni Ci ulgę od upałów. Trudno jednak spodziewać się, że spędzisz całe wakacje w domu. Pewnie skorzystasz z możliwości wyjazdu na weekendowy kemping bądź urlop nad morzem. Skwar może dopaść Cię w samochodzie, pod namiotem czy na plaży. I choć wakacyjne wycieczki są właśnie po to, by skorzystać z pięknej, letniej pogody, nikt z nas nie robi tego po to, by pocić się jak mysz.

Równie przyjemne jak zażywanie słonecznych kąpieli jest ochładzanie się zimnymi trunkami. A te możesz mieć pod ręką, tylko jeśli zaopatrzysz się w lodówkę turystyczną. Nowoczesne urządzenia tego typu cechują się zaawansowaną technologią, dzięki czemu można korzystać z nich zawsze i wszędzie. Wtyczka 12V umożliwia zasilanie ich z gniazdka zapalniczki w samochodzie, a specjalne wkłady zapewniają chłodzenie przechowywanych w lodówce produktów nawet przez długi czas bez dostępu do prądu. Zmieści się w niej spory zapas zimnych napojów i świeżych przekąsek.

Zobacz więcej

Dla ochłody wejdź do wody!

Spędzasz upalne popołudnie w mieszkaniu, woląc nie ryzykować wyjścia na zewnątrz, gdzie świat przypomina powierzchnię rozgrzanej do czerwoności patelni? Nie musisz wcale polegać na wiatrakach, termowentylatorach czy klimatyzatorach. Wystarczy, że wskoczysz do wanny wypełnionej zimną wodą! To prawdopodobnie najstarszy i najbardziej sprawdzony sposób na ochłodzenie rozpalonego organizmu. Dlatego latem udajemy się nad zalewy, spędzamy czas nad rzekami, na plażach i kąpieliskach. Nie masz wanny? Weź krótki, zimny prysznic. Nie ma nic bardziej orzeźwiającego! Niektórzy polecają także ubieranie mokrych skarpetek, które skutecznie obniżają temperaturę.

Aby w pełni cieszyć się latem, trzeba zaakceptować występujące od czasu do czasu upały. Choć mogą być męczące, warto je docenić, bo jeszcze zatęsknimy za nimi zimą. Aby jednak stały się dla nas bardziej znośne, dobrze jest wyposażyć swoje mieszkanie w któreś z zaproponowanych w tym artykule rozwiązań.

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?