Domowa sieć WiFi – gdzie ustawić router?

Domowa sieć WiFi – gdzie ustawić router?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez dostępu do Internetu. Połączenie sieciowe towarzyszy nam od rana do wieczora, na ekranie smartfonów, tabletów i komputerów. Problem pojawia się, gdy z niewiadomych przyczyn sieć Wi-Fi w domu zaczyna szwankować – sygnał słabnie i zanika w niektórych pomieszczeniach, skutecznie utrudniając nam korzystanie z dostępu do globalnej sieci. Czasami wystarczy znaleźć inne miejsce dla routera. Gdzie go ulokować, żeby cieszyć się doskonałą jakością połączenia z siecią WiFi?

Domowa sieć Wi-Fi – lokalizacja routera

Najlepszym miejscem na ustawienie routera będzie punkt centralny domu, ponieważ taka lokalizacja sprzyja równomiernemu rozchodzeniu się sygnału Wi-Fi. Warto pamiętać, że Wi-Fi to technologia oparta na komunikacji radiowej, czyli na transmisji sygnału za pośrednictwem fal radiowych. Te z kolei są podatne na różnego rodzaju przeszkody terenowe, takie jak ściany, drzwi czy inne elementy konstrukcyjne domu. Dlatego jeśli umieścimy router możliwie na środku, sygnał będzie musiał pokonać podobną drogę do wszystkich urządzeń, a zakłócenia w niektórych pomieszczeniach będą zminimalizowane.

Chociaż przywykliśmy do tego, żeby większość urządzeń elektronicznych gromadzić w jednym miejscu, w kwestii ustawienia routera Wi-Fi warto zrobić wyjątek. Dlaczego? To dość proste – każdy sprzęt elektroniczny generuje fale elektromagnetyczne, które zakłócają sygnał fal radiowych, zapewniających działanie domowej bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Wobec tego router warto postawić z dala od innych sprzętów elektronicznych.

Ustawienie routera Wi-Fi a rola anten

Kolejny patent, który warto wprowadzić w życie przy wyborze miejsca dla routera w domu, to wykorzystanie możliwości, jakie dają nam producenci. Routery mają antenki – w zależności od modelu najczęściej spotykamy urządzenia z dwoma, ale bez problemu można też znaleźć routery z czterema antenkami. Antenki znajdują się na routerach nie bez powodu – dzięki odpowiedniemu ustawieniu wspomagają one transmisję sygnału sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

Najlepiej ustawić je tak, aby wewnętrzne anteny urządzeń, na których korzystamy z Internetu, znajdowały się w tej samej linii co anteny routera. Anteny wbudowane w laptopach są ustawione poziomo, natomiast korzystając ze smartfonów, trzymamy je w taki sposób, że antena ułożona jest pionowo. Wobec tego optymalne ustawienie anten routera to: jedna poziomo, druga pionowo.

Ciekawostką może być fakt, że negatywny wpływ na transmisję sygnału z routera może mieć nawet lustro. Jeśli postawimy nasze urządzenie tuż przed dużą taflą lustra, sygnał odbije się od niego z powrotem.

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi – dodatkowe akcesoria

Jeśli pomimo wszystkich tych sztuczek wciąż zmagamy się z problemami i zakłóceniami sygnału w domowej sieci Wi-Fi, warto pomyśleć o zakupie wzmacniacza sygnału. Tak zwany repeater ma za zadanie wzmocnić sygnał transmitowany przez router i przekazać go dalej, aby w efekcie zwiększyć zasięg transmisji.

Obecnie proponowane przez producentów urządzenia służące do konfiguracji sieci: routery, modemy, access pointy czy wzmacniacze sygnału są nie tylko zaawansowane pod względem funkcjonalności, ale i pozwalają na tworzenie bardziej stabilnych sieci domowych niż kilka lat temu. Nowoczesne urządzenia z zakresu sieci Wi-Fi i LAN są także atrakcyjne wizualnie, więc jeśli kiedyś mieliśmy powody, żeby chować niewielkie czarne pudełka jak najdalej od zasięgu wzroku, dzisiaj zdecydowanie nie trzeba się martwić, że router będzie szpecił wnętrze domu.

Zobacz więcej

Ustawienie routera to nie wszystko

Dwoisz się i troisz, próbując uzyskać sygnał wysokiej jakości, a Twoja domowa sieć Wi-Fi wciąż pozostawia wiele do życzenia? Być może problemem nie jest wcale router i jego ustawienie. Pamiętajmy, że prędkość połączenia zależy również od innych czynników. Winna może być odległość naszego domu od danego nadajnika lub zbyt duża liczba użytkowników jego sygnału w okolicy. Na jakości połączenia mogą również zaważyć niekorzystne warunki pogodowe lub niewystarczająca oferta naszego dostawcy internetowego. Warto zrobić wszystko, by poprawnie ulokować i skonfigurować router Wi-Fi, ale trzeba mieć także na uwadze, że nie na wszystko mamy wpływ.

Określenie różnego rodzaju przeszkód ułatwią nam liczne aplikacje, dostępne za darmo w sieci. Wystarczy pobrać jedną z nich i sprawdzić, jaka jest siła zasięgu czy szybkość naszego połączenia. Takie rozwiązanie pomoże nam zdecydować, gdzie najlepiej ustawić router. Aplikacje podpowiedzą też, czy możemy zmienić w domowej sieci Wi-Fi coś więcej.

Pełna wydajność domowej sieci Wi-Fi

Podczas tworzenia bezprzewodowej sieci Wi-Fi na wiele czynników nie mamy wpływu. Na inne jednak mamy i warto dobrze to wykorzystać. Wybór routera, jego ustawienie i monitorowanie sygnału dają nam możliwość wykorzystania pełnego potencjału domowego Internetu. Stosujmy się więc do powyższych zasad, a unikniemy powodów do narzekania na prędkość naszego połączenia.

Strona główna