Jaki domofon wybrać do domu i jak go podłączyć?

Jaki domofon wybrać do domu i jak go podłączyć?

Domofon analogowy, cyfrowy czy analogowo-cyfrowy? A może wideofon czy bramofon? Wybór właściwego urządzenia do naszego domu jednorodzinnego nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale po przedstawieniu paru różnic między nimi, powinniśmy z łatwością podjąć decyzję i wybrać dobry domofon do domu jednorodzinnego. Jak podłączyć domofon? Czy montaż domofonu można wykonać samodzielnie czy lepiej zatrudnić specjalistę? Jakie są rodzaje domofonów? Zobacz nasz krótki poradnik.

Rodzaje domofonów czyli co mamy do wyboru

Istnieje kilka rodzajów domofonów, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną technologię, poznaj różnice między nimi.

Domofon analogowy – najprostszy model, z ograniczoną ilością funkcji dodatkowych, za którym przemawia przede wszystkim niska cena i prostota tego urządzenia. Zazwyczaj tego typu urządzenie nie może się pochwalić świetną jakością dźwięku i obsługą większej liczby unifonów – zwykle mówimy o maksymalnie dwóch.

Domofon cyfrowy – nowoczesne rozwiązanie, które podpięte do centralki z dekoderami oferuje nam możliwość podpięcia wielu unifonów. Stosowany powszechnie w domach wielorodzinnych.

Domofon analogowo-cyfrowy – hybryda obu typów dobrze się sprawdza w przypadku domu jednorodzinnego, ponieważ w porównaniu do „czystego” domofonu analogowego ten ma dodatkowe możliwości, np. funkcje otwierania drzwi kartą magnetyczną czy kodem. Dalej jednak liczba unifonów jest ograniczona, więc w domu wielorodzinnym ten sprzęt się nie sprawdzi.

Wideodomofon (w skrócie wideofon) – to domofon rozwinięty o możliwość zobaczenia osoby, która chce wejść do budynku, dzięki wbudowanej kamerze zainstalowanej przy drzwiach lub bramie wejściowej. Nowoczesne rozwiązanie, które występuje w coraz większej liczbie domów.

Jak podłączyć domofon?

Właściwa instalacja domofonowa w domu to częsty problem z tym urządzeniem. Zanim jednak zaczniesz, pamiętaj o podstawach bezpieczeństwa – podłączanie domofonu nie powinno odbywać się na zewnątrz, w pomieszczeniach o dużej wilgotności, a przed rozpoczęciem prac należy wyłączyć bezpiecznik główny.

Instalacja domofonu – co się przyda?

  • wiertarka elektryczna
  • szczypce tnące i do ściągania izolacji
  • izolowany wkrętak
  • kołki rozporowe
  • szpachla, młotek, dłuto, cement (jeśli zachodzi konieczność wbudowania kasety)
  • przewód do domofonu (wybór w zależności od urządzenia – patrz instrukcja)

Samodzielnie czy przez specjalistę?

Jeśli nie mamy czasu, mamy skomplikowany aparat, chcemy podłączyć wiele unifonów – możemy zatrudnić do montażu domofonu specjalistę, który zajmie się tym profesjonalnie, oszczędzając nam czasu i nerwów. Jednak przy klasycznym domofonie analogowym w domu jednorodzinnym raczej nie będzie większych problemów z prawidłowym zainstalowaniem sprzętu.

Zobacz więcej

Schemat podłączenia domofonu

Domofon należy podłączyć do obwodu elektrycznego (bezpiecznik) lub przez wyłącznik nadprądowy. Domofon posiada transformator w aparacie lub poza nim – należy to sprawdzić wcześniej. Następnie należy zamontować kasetę bramofonową, na wysokości około 1,60 m nad ziemią, w wygodnym dla użytkowników miejscu, np. na słupie. Wewnątrz domu optymalna wysokość to 1,5 m. Montaż domofonu czy videofonu jest uzależniony od jego rodzaju – dokładny schemat instalacji znajduje się zawsze w instrukcji do zakupionego urządzenia.

Domofon i wideofon – przydatne funkcje

Wideodomofon może posiadać również wbudowany aparat, dzięki czemu potrafi wykonać i zapisać zdjęcia osób, które z niego korzystały – pozwala to bez trudu sprawdzić, kto chciał nas odwiedzić, kiedy w domu nie było nikogo. Do domofonu można podłączyć, obok panelu z kodem czy otwarcia kartą magnetyczną, również zamek z czytnikiem linii papilarnych lub intercom, który zwiększy bezpieczeństwo domowników.

Strona główna