1. Blog

Jak dogrzać łazienkę zimą?

Zima w pełni. Wyobraź sobie, że wstajesz rano, wygrzebując się z ciepłej pościeli – oczywiście jest wciąż ciemno – i z oczami wciąż sklejonymi snem pełzniesz do łazienki. Kafelki są zimne, Twoje bose stopy marzną, ale udaje Ci się doskoczyć do dywanika przed umywalką – samotnej wyspy ciepła w tym oceanie lodu. Nie pomaga to jednak zwalczyć uczucia chłodu spowodowanego napierającym z każdej strony zimnym powietrzem. Na samą myśl o odkręceniu w kranie wody – która z początku będzie lodowata jak woda w Bałtyku – czujesz dreszcze… Łazienka powinna być pomieszczeniem przytulnym, a zimą do jej ogrzania często nie wystarcza grzejnik centralnego ogrzewania. Podpowiadamy, jak można zapewnić w niej dodatkowe ciepło nawet w najmroźniejsze dni.

Nowoczesne grzejniki łazienkowe

Najlepszym (ale i najtrudniejszym w wykonaniu) rozwiązaniem jest remont łazienki i instalacja dodatkowych kaloryferów – na przykład w postaci dekoracyjnych grzejników łazienkowych – lub ogrzewania podłogowego. Nie ma nic przyjemniejszego niż kafelki bezpośrednio ogrzewające zmarznięte stopy. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na pełen remont łazienki, gdyż jest to sprawa kosztowna i czasochłonna. Wtedy z pomocą przyjdą nam elektryczne grzejniki łazienkowe.

Nowoczesne grzejniki łazienkowe wykorzystują prąd, więc można ich używać nie tylko w okresie grzewczym, ale także w chłodniejsze dni nawet latem. Jak wiadomo, w naszym klimacie ta funkcja ma szanse okazać się całkiem przydatna. Grzejniki konwektorowe cechuje wydajność i szybki czas reakcji. Dzięki nim można niemal natychmiast podnieść temperaturę pomieszczenia. Wyróżnia się grzejniki konwektorowe z obiegiem naturalnym i z obiegiem wymuszonym. Te drugie – dzięki wbudowanemu wentylatorowi – zapewniają szybsze mieszanie ciepłego powietrza z zimnym.

Elektryczne grzejniki łazienkowe często wyposażone są w termostaty, dzięki czemu możemy ustawić konkretną temperaturę, jaka ma panować w pomieszczeniu. Grzejniki dzielą się na naścienne i przenośne. Te pierwsze warto montować pod oknami, by wykorzystywały naturalną cyrkulację powietrza do rozprowadzania ciepła. Te drugie można ustawić w dowolnym miejscu. Oba rodzaje świetnie nadają się do szybkiego ogrzania łazienki, szybko również stygną.

Elektryczne nagrzewnice powietrza

Podobnie jak elektryczny grzejnik działa nagrzewnica łazienkowa. Jej niewątpliwym plusem jest możliwość operowania nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Posiada wentylator, który rozprowadza ogrzane powietrze, utrzymując stałą temperaturę. Nagrzewnica elektryczna nie wymaga żadnego paliwa i nie zużywa tlenu, dzięki czemu jest bezpieczna w użytkowaniu.

Elektryczna nagrzewnica powietrza nie jest jedynym rozwiązaniem tego typu. Na rynku występują również gazowe oraz olejowe modele tego urządzenia. Te pierwsze zasilane są propanem-butanem i służą głównie do ogrzewania dużych pomieszczeń. Te drugie opala się olejem opałowym bądź napędowym i przeznacza do podobnych celów.

Zobacz więcej

Termowentylator łazienkowy, czyli popularna farelka

Farelka łazienkowa jest zdecydowanie najczęściej wybieranym grzejnikiem do tego pomieszczenia. Swoją popularność termowentylator łazienkowy zawdzięcza niewielkim rozmiarom i szybkości działania. Choć jest mniej wydajny niż nagrzewnica czy grzejnik elektryczny, często stanowi wyposażenie łazienek ze względu na swoją niską cenę. Najlepsze modele wyposażone są w termostat, który wyłączy urządzenie po nagrzaniu pomieszczenia do wybranej temperatury. Latem – podobnie jak posiadające wentylator grzejniki i nagrzewnice – mogą służyć chłodzeniu.

Kupując termowentylator do łazienki, staniemy przed wyborem: termowentylator ceramiczny czy zwykły. Różnica polega na zastosowaniu innego materiału w elemencie grzewczym. Farelki ceramiczne charakteryzują się trwałością i bezawaryjnym działaniem. Pozwalają również zaoszczędzić więcej energii, a ogrzewane przez nie powietrze jest zdrowsze. Warto pamiętać, że choć wiatrak zamontowany w termowentylatorze łazienkowym przyspiesza ogrzewanie powietrza, to generuje jednak dodatkowy hałas.

Grzejniki olejowe i promienniki

Źródłem ciepła w grzejnikach olejowych jest specjalny olej, poza tym bardzo przypominają one tradycyjne kaloryfery centralnego ogrzewania. Nagrzewają się dłużej niż konwektory, ale również dłużej utrzymują ciepło. Energia elektryczna potrzebna jest jedynie do nagrzania urządzenia, później zostaje odcięta i powraca dopiero, gdy temperatura oleju spadnie.

Łazienkę można także ogrzewać promiennikiem energii podczerwonej. Jego działanie przypomina aktywność promieni słonecznych. Ogrzane podczerwienią przedmioty podnoszą temperaturę pomieszczenia. Często takie rozwiązanie stosuje się przy przewijakach dla niemowląt – dzięki ciepłu promiennika dzieci nie marzną. Urządzenia mogą zostać też wykorzystane na przykład na balkonie czy tarasie – ogrzeją nas w chłodne wieczory.

Łazienka musi być pomieszczeniem, w którym będziesz czuł się komfortowo. Zapewnienie ciepła to podstawa. Przenośne grzejniki często wykorzystują energię elektryczną, co niekorzystnie może odbić się na stanie Twojego portfela. Różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak, iż bez problemu znajdziesz urządzenie zarówno energooszczędne, jak i gwarantujące maksimum ciepła.

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?

Promocje, nowości, konkursy, rabaty..

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!