Dlaczego Plazmy wypadają z gry?

Dlaczego Plazmy wypadają z gry?

Mimo, że telewizory plazmowe  zapewniają najlepszą jakość obrazu, to mimo wszystko coraz więcej firm rezygnuje z produkcji tego typu telewizorów.  Plazmy są wypierane przez dużo tańsze , ale ile i zapewniające dużo gorszą jakość obrazu, telewizory z panelami LCD. Wynika to przede wszystkim z ceny.  Za  42 calowy telewizor plazmowy trzeba zapłacić ok. 5500do 6000 zł , podczas gdy za ten sam rozmiar LCD już tylko ok. 2500zł. Jest to spora różnica , która może kosztować  plazmę zniknięcie z rynku.

Ubiegły rok nie należał do udanych dla producentów telewizorów plazmowych. Na całym świecie sprzedano 206 miliony odbiorników, w tym jedynie 16 milionów plazm.  To wynik mało satysfakcjonujący oraz generujący spore straty dla koncernów. Lider tej branży Panasonic  przyznał się do 10 mld strat . Pokazuje to, że telewizory plazmowe przechodzą bardzo trudny okres.

Według prognoz NPD DisplaySearch sprzedaż plazm do 2015 roku ma jeszcze stopnieć o 38% i wynosić zaledwie 10 milionów sztuk. Taki spadek, może być przysłowiowym gwoździem do trumny dla tych telewizorów. Sprzedaż przestanie się opłacać, a ceny z pewnością jeszcze podskoczą.

Rosnącą popularność zyskują natomiast telewizory z technologią 3D. DisplaySearch przewiduje, że w 2014 roku ich sprzedaż sięgnie nawet 100 milinów. Być może będzie to miało związek z wprowadzeniem tej technologii do tańszych modeli.

Mimo, że rynek programów telewizyjnych jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju, w 2011 roku w Europie było tylko 31 programów 3D TV, a w Ameryce 11 , to na pewno możemy być pewni, że z roku na rok takich programów będzie coraz więcej.  Technologia 3D ma zamiar opanować nie tylko świat filmu, ale może i przede wszystkim telewizji.

Można zatem prognozować, że obecnie żyjemy w zmierzchu ery telewizorów plazmowych. Czy utrzymają się na rynku? Czas pokaże.