Co w ramkach piszczy, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze ramki cyfrowej.

Co w ramkach piszczy, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze ramki cyfrowej.

Półmetek wakacji już za nami. Przez ten czas, na pewno każdy z nas uwiecznił aparatem cyfrowym najlepsze wspomnienia, do których z chęcią będzie wracał. Tylko czy opłaca się wywoływać te zdjęcia? Otóż nie! Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie ramka cyfrowa. Pozwoli ona nie tylko na dynamiczną zmianę zdjęć, ale również doda nowoczesnego charakteru wnętrzom mieszkania.


Aktualnie mamy ogromny wybór ramek cyfrowych i każdy entuzjasta fotografowania powinien mieć taką w swoim domu. Największą zaletą tego typu urządzeń jest to, że mogą one pomieścić dużą ilość zdjęć, które możemy dowolnie zmieniać według naszego nastroju.

Przed kupnem ramki trzeba sprawdzić jej najważniejsze parametry tak, aby były dostosowane do naszych wymagań i abyśmy byli zadowoleni z zakupu.

Na początek przyjrzyjmy się bliżej ekranowi. W ramkach cyfrowych występują dwa rodzaje matryc LCD i LED. Oczywiście matryca LED jest lepsza, ponieważ kolory oraz jakość obrazu są bardziej wyraziste. Niestety pociąga to za sobą wyższą cenę.

Warto również zwrócić uwagę w jakim formacie wyświetlany jest obraz. Z reguły ramki cyfrowe obsługują dwa formaty – standardowy i panoramiczny, ale należy zwrócić uwagę na to, czy ramka wyświetla zdjęcia w pionie. Niektóre modele ramek posiadają czujnik ruchu, który zależnie od pozycji sam dostosowuje obraz.

Jeśli zdecydowaliśmy się już na rodzaj wyświetlacza, zastanówmy się też, gdzie postawimy ramkę. Jeśli mamy zamiar położyć ją na półce, to warto zakupić ramkę z mniejszym wyświetlaczem. Jeśli natomiast wolimy powiesić ją na ścianie, wybierzmy taką z większym wyświetlaczem oraz pilotem, który pozwoli nią sterować.

Kolejnym ważnym elementem, który będzie miał wpływ na jakość wyświetlanych obrazów jest kontrast. Im jest on wyższy, tym kolory bardziej rzeczywiste a czerń głębsza. Czasem warto dopłacić i wybrać model z większym kontrastem.

Jednym z ważniejszych elementów jest ilość pamięci jaką posiada ramka. Oczywiście im więcej tym lepiej.

Na koniec warto również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe jakie powinna posiadać nasza wymarzona ramka cyfrowa. Większość z nich jest wyposażona w możliwość odtwarzania plików mp3 i filmów. Niektóre mają wbudowany budzik czy kalendarz.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich parametrów możemy śmiało udać się do sklepu i dokonać wyboru takiej ramki, która będzie w stu procentach spełniała nasze oczekiwania.