Co nas czeka w 2013 roku?

Co nas czeka w 2013 roku?

Czy 2013 rok przyniesie rewolucyjne technologiczne zmiany czy może raczej dalszy rozwój dotychczasowych rozwiązań? Co nowego spotka nas w branży elektronicznej?

Rozwój urządzeń mobilnych

Przede wszystkim smartfonów i tabletów – nowe modele zapowiadają wszystkie czołowe firmy, z Apple, HTC oraz Samsungiem na czele. Pojawiają się także nowi gracze na rynku, swoich sił w „wyścigu zbrojeń” smartfonów chce spróbować między innymi Kindle, znany producent czytników ebooków.

Jeśli chodzi o czytniki ebooków, to stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie ich ceny zaczynają spadać. Eksperci przewidują, że w 2013 roku nastąpi wysyp tanich readerów z technologią e-papieru. Ebook reader powoli przestanie być gadżetem dla bogatszej klienteli, a stanie się jednym z codziennych przedmiotów.

Swoje miejsce wśród urządzeń mobilnych będą starały się wywalczyć ultrabooki, łączące funkcjonalność notebooka z wygodą użytkowania tableta. W tej gałęzi branży przewiduje się pojawienie się nowych modeli ultrabooków z dotykowym ekranem oraz wysuwaną klawiaturą.

Nowa generacja konsol

Premiera Playstation 4 oraz Xboxa 720 bez wątpienia odmieni branżę gier. Nowe konsole obdarzone ogromną mocą obliczeniową oraz najwyższej jakości kartami graficznymi otworzą nowe możliwości przed twórcami gier. Obecnie producenci wstrzymują niektóre projekty – wiedzą, iż wydanie tych tytułów w obliczu nadchodzących premier powyższych urządzeń może być zbyt pochopne. Prezentacji nowych konsol możemy się spodziewać na jednym z wielkich targów gier, w rodzaju E3 lub Gamescom.

OLED czy 4K?

2013 rok powinien przynieść odpowiedź na pytanie, która technologia będzie wiodąca. Giganci na rynku RTV, czyli Samsung, Sony oraz LG zadecydują jakie telewizory będą pojawiać się na sklepowych półkach. Obecnie technologia OLED jest bardziej popularna, jednakże fachowcy przypuszczają, że najbliższe 2 lata należą do 4K.

Free to play – przyszłość płatności za gry?

Coraz więcej producentów gier  decyduje się na taki model „sprzedaży” gier, jako przykład można podać bardzo popularne World of Tanks lub League of Legends. Napisaliśmy sprzedaży w cudzysłowie, ponieważ tylko pozornie otrzymujemy rozbudowaną i doskonale wykonaną grę za darmo… Na czym w takim razie zarabiają twórcy? Otóż na prostym psychologicznym tricku – możesz grać za darmo, ale Twoje postępy w grze będą powolne, chyba że zdecydujesz się na niewielką dodatkową opłatę, która je znacznie przyśpieszy – i…to w tym tkwi magia mikropłatności. Twórcy szybko zauważyli, że gracze potrafią „się zapomnieć” i wydają więcej pieniędzy poprzez mikropłatności, niż za abonament lub zakup gry w pudełku. Dlatego w nadchodzącym roku możemy się spodziewać dużej ilości tytułów free to play.

To tylko kilka wydarzeń, które czekają na nas w 2013 roku – na co Wy czekacie najbardziej? :) Czekamy na Wasze komentarze.

Strona główna