Co najczęściej psuje się w komputerach?

Co najczęściej psuje się w komputerach?

Specjaliści z pogotowia ratunkowego postanowili zebrać w całość i przeanalizować najczęściej występujące usterki komputerów, z jakimi spotkali się w swojej pracy. Jak się okazało jest wiele rzeczy, które mogą się zepsuć, ale niektóre usterki bardzo często się powtarzają.

Problemy ze sprzętem
Pierwszą kategorię wezwań do awarii komputerów tworzą uszkodzenia lub nieprawidłowo działający sprzęt. Jak to zwykle bywa, takie usterki są najczęściej powodem niedbalstwa użytkowników i nieprzestrzegania zasad korzystania z komputera. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, najczęstszym powodem awarii są problemy z zasilaniem komputera (wśród użytkowników laptopów najczęściej jest to mechaniczne uszkodzenie kabla zasilającego). Na kolejnych miejscach znalazły się awarie dysków twardych (18 procent), przegrzewanie się podzespołów (17%) i uszkodzenia matrycy (w przypadku laptopów).

Wykres przedstawia procentowy podział najczęściej spotykanych usterek sprzętu:

Usterki oprogramowania
Problemy z oprogramowaniem i wolnym działaniem komputerów, to druga kategoria najczęściej zgłaszanych awarii. Przede wszystkim widać to na przykładzie laptopów, do których producenci dodają mnóstwo dodatkowych aplikacji, które spowalniają działanie komputera. Jeśli ich nie odinstalujemy nasz laptop bardzo szybko zacznie „zamulać”.

Na zbyt wolne działanie komputera narzeka 24 procent osób zgłaszających się do pogotowia komputerowego. Na kolejnych miejscach znajdują się: objawy zawirusowania (17%) i problem z uruchomieniem systemu (14%).

Wykres przedstawia procentowy podział najczęściej zgłaszanych awarii oprogramowania:

Dane jasno pokazują, że większości usterek/awarii można uniknąć. Wystarczy jedynie odpowiednio dbać o swój komputer (usuwanie kurzu, zainstalowanie programu antywirusowego to czynności, z którymi poradzi sobie każdy użytkownik).