Co częste sprawdzanie smartfona robi z twoją szyją?

Co częste sprawdzanie smartfona robi z twoją szyją?

Sprawdzanie smartfona niezwykle obciąża odcinek szyjny kręgosłupa – stwierdzili naukowcy. Niekiedy to obciążenie równe jest naciskowi na kark obiektu o masie 27 kg. To tyle, ile ważą cztery dozwolone bagaże podręczne w samolocie.

Do smartfona zaglądasz wiele razy dziennie. Większość z nas, gdy tylko ma wolną chwilę, sprawdza, co też w szerokim świecie słychać albo chociaż odbiera zaległe maile. W autobusie, na przystanku, w poczekalni – wszędzie widać skulone, zapatrzone w wyświetlacze postacie. W dół patrzysz też, kiedy czytasz, obsługujesz tablet czy pracujesz na laptopie (jak ja teraz).

Naukowcy z New York Spine Surgery and Rehabilitation Medicine w Stanach Zjednoczonych obliczyli, że pozycję ze schyloną głową utrzymujemy łącznie przez 2-4 godziny dziennie, co rocznie daje do 1400 godzin dodatkowego nacisku wywieranego na nasz kręgosłup. To jednak uśrednione dane, nie uwzględniające „grup ryzyka”, a więc geeków ślęczących nad laptopami, a także uczniów i studentów całymi dniami zakuwających na przemian z kontrolowaniem walla na Facebooku. Ci w szkodliwej dla zdrowia pozycji spędzają nawet po kilka tysięcy godzin rocznie.

Aby sprawdzić, jak bardzo obciążona jest szyja podczas tych wciągających czynności, naukowcy przeprowadzili testy na modelu 3D ludzkiego kręgosłupa. Głowa jest dość ciężka – waży aż 5,5 kg. Kiedy trzymamy ją prosto, naciskamy na kręgosłup pionowo, do czego jest przystosowany. Jednak kiedy ją pochylamy, powoduje to wygięcie kręgosłupa i nacisk na kręgi. W najgorszym możliwym układzie, kiedy szyja ugięta jest pod kątem 60 stopni, nacisk wywierany na kark jest równy 27 kg. To tyle, ile waży ośmiolatek! Przy minimalnym, wydawałoby się, pochyleniu, które wynosi około 12 stopni, nacisk na odcinek szyjny kręgosłupa jest ponaddwukrotnie większy niż w pozycji neutralnej, czyli z wyprostowaną szyją.

Czym to może grozić? Jak twierdzi kierujący badaniami chirurg ortopeda Kenneth Hansraj, stres wywoływany częstym pochylaniem głowy może prowadzić do bólu, wcześniejszego zużycia czy degeneracji odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie wiadomo jednak dokładnie, jak urazy te będą wyglądać po kilku dekadach, bo nikt jeszcze nie prowadził tak długofalowych badań. Można się tylko domyślać, że niewesoły może być nasz przyszły los.

Co więc z tym fantem zrobić, oczywiście poza wyrzuceniem smartfona do kosza? Wystarczy pilnować się i jak najczęściej trzymać głowę pionowo (jak na pierwszym obrazku z lewej). Wypadałoby ustawić sobie monitor komputera tak, by nie wymagał pozycji pochylonej, a do komórki zaglądać, unosząc do góry rękę, a nie pochylając głowę. Ergonomia ponad wszystkim!

Banał? Niekoniecznie. Zobaczcie ten film:

Handlowcy

Tomek Klimkiewicz Tomek@wasserman.plTomek Wach TomekWach@wasserman.plJakub Józefczyk Jacek@wasserman.pl

Infolinia

91 35 08 592Od poniedziałku do piątku 08:00 - 16:00
Reklamacje i zwroty:Wypełnij formularz

Odbiór osobisty

ul. Strumykowa 15, 72-320 TrzebiatówPoniedziałek - piątek 06:00 - 18:00
Sobota 08:00 - 15:00
Numer konta bankowego:
Krzysztof Wasilewski Wasserman
Alior Bank:
85 2490 0005 0000 4530 6714 0206
Partnerzy logistyczni
  • GLS
  • Poczta Polska
  • Paczkomaty InPost
Metody płatności
  • PayPal
  • PayU
  • przelew
  • za pobraniem
Znajdź nas
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Sklep internetowy Wasserman to firma z wieloletnim doświadczeniem, działająca na rynku już od 1996 roku. Swoim klientom oferujemy szeroki wybór asortymentu z zakresu urządzeń elektronicznych. Gwarantujemy wysyłkę „od ręki”, ponieważ wszystkie produkty, jakie są widoczne na stronie posiadamy w naszych magazynach. Zależy nam na rozwoju, dlatego ciągle poszerzamy dostępny asortyment. Możemy pochwalić się doświadczeniem we współpracy zarówno z klientami indywidualnymi jak i firmami, na terenie całej Unii Europejskiej. Zapewniamy profesjonalną obsługę każdego klienta oraz szybką i bezproblemową realizację zamówień. Wasserman - wszystko dla wszystkich!

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Wasserman.eu

Strona główna