Chińscy naukowcy testują system Li-Fi

Chińscy naukowcy testują system Li-Fi

Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z internetu z nowszej i tańszej technologii niż WiFi. Chińscy naukowcy oświadczyli bowiem, że osiągnęli sukces podczas testowania technologii Li-Fi, w której dane zamiast falami radiowymi, przekazywane są poprzez strumień światła.

 

Badacze z chińskiego Fudan University poinformowali media, że choć technologia nadal jest jeszcze w fazie rozwoju, to podczas przeprowadzonych testów, przy pomocy żarówki LED, udało im się przesyłać dane z prędkością 150 Mbps.

 

Jest to spory postęp w porównaniu do pierwszych testów technologii, które w 2011 roku przeprowadził Harald Haas, profesor Uniwersytetu w Edynburgu. Wówczas udało mu się przesłać dane z prędkością 10 Mbps, choć już wówczas sugerowano, że jej maksymalne możliwości mogą zapewnić transfer nawet na poziomie 1 Gbps.

 

Technologia opiera się na szybko pulsującym promieniu światła widzialnego, które jest następnie odbierane przez specjalne urządzenie i tłumaczone na strumień danych. Co ważne, do współpracy z tą technologią można by bez problemu przystosować tablety, smartfony, czy komputery, wystarczyłoby tylko wyposażyć ich kamery w fotoreceptory. A, jako że strumień danych przesyłany jest bezpośrednio, technologia zapewnia duży poziom bezpieczeństwa, ponieważ w celu ich przechwycenia należałoby znaleźć się bezpośrednio na drodze strumienia światła.

Strona główna