Chcę kupić GPS – czym się kierować?

Chcę kupić GPS – czym się kierować?

Planujecie kolejne wakacje, wypad za miasto, czy choćby podróż służbową. Bez GPSa ani rusz! Chcecie kupić dobry model i gubicie się w ogromie wyboru. Przedstawiamy kilka wskaźników, które pomogą Wam w wyborze odpowiedniego sprzętu dla siebie.

Wybór GPSa powinien być uzależniony od tego, do czego go potrzebujesz. Będziesz go używał dla swoich celów, czy może służbowych? Codziennie, czy okazjonalnie? Jeśli potrzebujesz GPS tylko dla siebie lub będziesz go używał od czasu do czasu, sugerujemy wybór tańszego modelu, z mniejszą ilością dzwonków i powiadomień. Jeśli natomiast będziesz używał nawigacji służbowo, lub też codziennie, wówczas warto zainwestować w droższy model, który ma więcej do zaoferowania.

Zdecyduj, jaka forma podawania kierunku jazdy będzie dla Ciebie lepsza. A te możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszą z nich nazwijmy roboczo „skręt po skręcie”. Komunikaty w tej wersji są bardzo wyraźne i dokładne, np. „za 500 metrów skręć w prawo”. Z kolei w drugiej wersji komunikaty są bardziej opisowe i zmuszają kierowcę do skupienia się na pokonywanej drodze. Przykładem może być „Za 500 metrów skręć w prawo w ulicę Matejki”. Druga wersja jest zdecydowanie bezpieczniejsza, jeśli chodzi o utrzymanie uwagi kierowcy i oduczeniu go mechanicznego podążania za wskazówkami GPSa.

Oceń, jak bardzo potrzebne Ci są POI (points of interest, czyli miejsca usługowe dostępne na trasie). Jeśli w danym GPSie jest wiele POI, wówczas masz większą szansę na znalezienie stacji paliw, gazu, centrów handlowych, kin, teatrów, restauracji czy parkingów. Jeśli wiesz, że GPS będzie Ci towarzyszył w dalekich trasach, lub w środowisku, którego nie znasz, wówczas duża liczba POI będzie pomocna. Jeśli natomiast planujesz jazdę na krótkich trasach, lub tych dobrze Ci znanych, możesz sobie podarować inwestycję w urządzenie z większą ilością POI.

Określ, czy chcesz zainwestować w opcję powiadamiania Cię o korkach i utrudnieniach na trasie, którą wybrałeś. Zwykle producenci wymagają dodatkowej – czasem jednorazowej – opłaty za korzystanie z tej opcji. Niemniej, pozwala na oszczędzenie nerwów:)

Wreszcie, zdecyduj, jak duży wyświetlacz chcesz kupić. Rozmiary ekranów wahają się od 3,5 do nawet 7-calowych. W tym wypadku wybór musisz dostosować do swoich osobistych preferencji, a o tym, o czym powinieneś pamiętać, napiszemy w kolejnej notce.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pozwolą Wam choć trochę lepiej zorientować się w dostępnych modelach nawigacji samochodowych i wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie.