Buty z wbudowanym detektorem min

Buty z wbudowanym detektorem min

Mimo podpisania przez wiele państw zakazu używania min lądowych nadal cała masa tych śmiercionośnych ładunków zalega w wielu krajach, doprowadzając każdego roku do wielu okaleczeń lub zgonów. Firma Lemur Studio opracowała technologię, która może temu zapobiec.

Po działaniach wojennych prowadzonych na terenie Kolumbii, pozostały tam tysiące min lądowych, które od 1990 roku zabiły już łącznie ponad 10,000 cywilów i żołnierzy. A nie jest to jedyny kraj, w którym ta śmiercionośna broń zbiera krwawe żniwo, dlatego naukowcy od lat pracują nad metodami wykrywania i neutralizacji min.

Jedną z metod ich usuwania opracowała firma projektowa Lemur Studio z Bogoty. W ramach projektu pod nazwą SaveOneLife stworzyła detektor min, który z wyglądu przypomina wkładkę do buta. Można go więc włożyć w obuwie i w ten sposób stworzyć bardzo funkcjonalne narzędzie do wykrywania ładunków.

Detektor wykonano z cienkiej warstwy materiału, na którym nadrukowano niewielką cewkę wykonaną z przewodnika, która wywarza pole elektromagnetyczne. Gdy pole wejdzie w interakcję z innym polem wytwarzanym przez duże fragmenty metalu, np. miny, noszony na nadgarstku wyświetlacz detektora pokaże nam lokalizację zagrożenia.

Na razie cała technologia jest tylko projektem, ale jeśli udałoby się rozpocząć produkcję takich zestawów, mogłoby to ocalić tysiące ludzkich istnień.