7 narzędzi ręcznych, których nie może zabraknąć w Twoim domu

7 narzędzi ręcznych, których nie może zabraknąć w Twoim domu

Ilu narzędzi ręcznych potrzebujesz w swoim domu? Jedni powiedzą, że pięć w zupełności wystarczy. Inni stwierdzą, że to nawet nie zaczątek podstawowej kolekcji. Jeszcze inni uznają, że prawdziwy facet to wszystko gołymi rękoma załatwi. My jednak postaraliśmy się podejść do sprawy racjonalnie i stworzyliśmy zestaw narzędzi ręcznych, bez których trudno się obejść w pracach montażowych i naprawczych. Choć wygodnie jest mieć ich jak najwięcej, to te przedstawione poniżej stanowią absolutne minimum.

Absolutna podstawa, czyli…

… pomyśl szybko o jakimś narzędziu i kolorze! To polecenie następujące w znanej psychozabawie po ciągu prostych działań matematycznych. Podobno 98 procent ludzi, skupiając się na dodawaniu, na nagłe pytanie o narzędzie i kolor odpowiada „czerwony młotek”. Przypadek? Nie sądzę. Młotek musi znaleźć się w każdym warsztacie, choćby warsztat ograniczał się do jednej szuflady w kuchni. Bez młotka ani rusz! Musisz naprawić rozpadający się stolik? A może zawiesić obraz w salonie? Do wszelkich podstawowych prac – czy to naprawczych, czy montażowych – przyda się solidny młotek. Nie musi być czerwony.

Wkrętaki – uniwersalne narzędzia ręczne

Dobry wkrętak to prawdziwy skarb. Posłuży Ci nie tylko do prac montażowych, takich jak składanie mebli, ale również do napraw urządzeń elektrycznych czy elektronicznych. W sklepie z narzędziami warto zaopatrzyć się w uniwersalne modele wkrętaków z wymiennymi końcówkami bądź w całe zestawy zawierające śrubokręty różnego typu. Trudno wręcz wyobrazić sobie prace domowe, które nie wymagałyby użycia wkrętaków. Warto również zainteresować się śrubokrętami precyzyjnymi, sprawdzającymi się w przypadku operacji na miniaturowych mechanizmach, takich jak smartfony, zegarki i tym podobne.

Płaskie, nastawne i imbusowe

Klucze. To profesjonalne narzędzia warsztatowe, których nie może zabraknąć w żadnym domu. Zawieramy je wszystkie w jednym punkcie, choć oczywiście występują one w wielu różnych rodzajach, a każdy z nich służy do innych celów. Najczęściej bodaj używane są klucze płaskie – głównie w rozmiarach najpopularniejszych śrub: 8, 10, 13. Czasem łączy się je z kluczami oczkowymi, na zakończeniu posiadającymi otwory na łby śrub. Nie mniej przydatne okazują się wszelkie klucze nastawne, takie jak klucze francuskie, szwedzkie czy „żabki”. Przydadzą się one nie tylko w przypadku śrub o większych rozmiarach, ale także do przykręcania rur. Nie należy też zapominać o kluczach imbusowych, dostosowanych do śrub z otworami w kształcie sześciokąta foremnego.

Pewny chwyt

Wśród budowlanych narzędzi ręcznych, które muszą znaleźć się w każdym warsztacie, znajdą się różnego rodzaju szczypce. Najbardziej uniwersalne zastosowanie gwarantują niezawodne kombinerki. Sprawdzają się one głównie przy wyciąganiu gwoździ, ale nie tylko. Można za ich pomocą kształtować i przecinać druciane przewody czy przytrzymywać trudno uchwytne elementy podczas montażu.

Będzie ostro!

Trudno myśleć o remontach bez uwzględnienia porządnego ostrza. Dobry skalpel przydaje się między innymi w pracach wykończeniowych, takich jak tapetowanie. W połączeniu z ołówkiem stolarskim pozwala zminimalizować ryzyko błędów i zagwarantować precyzyjne cięcia. Wygodnym rozwiązaniem są proste nożyki łamane, które nadają się do użytku nawet w przypadku stępienia czy uszczerbienia ostrza. Wystarczy odłamać zniszczony fragment i nadal można cieszyć się pełną dokładnością.

Jeśli już o cięciu mowa…

Nożyki i skalpele sprawdzają się przy precyzyjnych pracach, w których liczy się detal. Do robót stolarskich niezbędna będzie piła. Wystarczy wspomnieć o takich czynnościach jak zagospodarowanie i pielęgnacja ogrodu, by zrozumieć, jak niezbędnym narzędziem jest ostra piłka. W tym punkcie warto również pamiętać o cięciu innych materiałów, takich jak metal. Jednym słowem, w domowym warsztacie nie może zabraknąć ostrzy, które pozwolą Ci na dokładne i wygodne podzielenie różnego rodzaju tworzyw na kawałki.

Zobacz więcej

Narzędzi ręcznych co niemiara

Pisząc o profesjonalnych narzędziach ręcznych, nie sposób nie wspomnieć o wszelkich przyrządach pomiarowych. Żaden remont czy instalacja nie będą wykonane dokładnie, jeśli nie poprzedzą ich precyzyjne pomiary. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać o takich urządzeniach jak poziomice czy dalmierze. Pozwolą one rozeznać się w przestrzeni i idealnie określić odległości oraz poziomości i pionowości. Jeśli laserowy dalmierz to zbyt wiele jak na Twoje niewielkie potrzeby, zaopatrz się przynajmniej w tradycyjny metr. To akcesorium niezbędne podczas aranżowania przestrzeni w mieszkaniu.

Zestaw złotej rączki

Jeśli zaopatrzysz się w wyżej wymienione narzędzia ręczne, możesz nie obawiać się o powodzenie podstawowych prac montażowych czy remontowych. Młotek, uniwersalny wkrętak, zestaw kluczy, kombinerki, nożyk łamany, piła i poziomica z miarką powinny zapewnić Ci sukces w starciu z różnego rodzaju naprawami i instalacjami. Nie jest to może wyposażenie przeznaczone do bardzo zaawansowanych prac, ale z pewnością solidna podstawa profesjonalnej i funkcjonalnej kolekcji.