6 rzeczy, które musisz zabrać na wakacje z dzieckiem

6 rzeczy, które musisz zabrać na wakacje z dzieckiem

Wakacyjny wyjazd zazwyczaj oznacza mnóstwo przygotowań i niektórym nieodzownie kojarzy się ze stresem. Nieraz mamy problem z tym, co ze sobą zabrać, i na miejscu okazuje się, że zapomnieliśmy o czymś istotnym. Myślenie o własnych potrzebach już bywa wyzwaniem, a uwzględnienie w tych planach istoty tak niesamodzielnej jak małe dziecko to istna sztuka. Lista rzeczy na wakacje, niezbędnych niemowlakowi, jest właściwie niekończącą się litanią, a starsze pociechy mają niewiele mniejsze potrzeby. Omówimy więc cały spis artykułów koniecznych w podróży, skupiając się na kilku gadżetach, które mogą nie przychodzić do głowy w pierwszej kolejności, a jednak okażą się bardzo przydatne.

Fotelik samochodowy

To żadna niespodzianka. Nie ma mowy o wyjeździe z domu bez dziecięcego fotelika. Z jednej strony zapewnia on pociechom bezpieczeństwo, z drugiej pozwala wygodnie przetrwać podróż. Najważniejszym kryterium fotelika są certyfikaty, jakie uzyskał – właściwe atesty gwarantują najwyższe standardy bezpieczeństwa. Atrakcyjną inwestycją są siedziska, które można modyfikować w zależności od wieku dziecka. Dzięki zdejmowanym elementom fotelik może służyć maluchowi aż do chwili, gdy ten już nie będzie go wcale potrzebował.

Jeśli podczas urlopu przewidujesz wycieczki rowerowe z pociechą, która jeszcze nie opanowała tej sztuki, przyda Ci się z kolei fotelik rowerowy. Aby zrobić z niego użytek, maluch musi przynajmniej umieć samodzielnie siedzieć. Dzięki takiemu gadżetowi nie musisz rezygnować z marzeń o długich trasach rowerowych w towarzystwie najbliższych.

Nosidełko i wózek

W chwili wyjęcia dziecka z samochodowego fotelika wygoda się kończy. Maluch może już chodzić, a i tak po chwili zawoła „na rączki!”. Nie oszukujmy się – na rączkach to go długo nie ponosisz. Potrzebne Ci będzie profesjonalne nosidełko bądź wygodna chusta do transportowania malca. Ciekawą propozycję stanowią ergonomiczne nosidełka Lionelo, w których pociechę nosi się z przodu, a specjalny pas biodrowy pomaga odciążyć kręgosłup rodzica.

Zastanawiając się, co zabrać na wakacje, w tym samym punkcie możemy jeszcze wspomnieć o wózkach spacerowych, gdyż często łączone są one właśnie z nosidełkami. To funkcjonalne rozwiązanie zapewniające kompatybilność obu artykułów. Jeśli tylko w samochodzie znajdzie się miejsce, warto zabrać ze sobą wózek, gdyż to najwygodniejszy sposób transportowania małych dzieci, a to może okazać się bardzo istotne podczas popołudniowych spacerów.

Apteczka

Żartów nie ma. Wybierając się gdziekolwiek z małym dzieckiem, trzeba dobrze wyposażyć swoją apteczkę. Choroby i urazy mogą dopaść nas w każdej chwili, a nasze pociechy są na nie jeszcze bardziej podatne. Co spakować na wyjazd do apteczki?

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • plastry (im starsze dziecko, tym pewniejsza ich potrzeba),
  • środki do dezynfekcji,
  • substancje przeciw komarom i kleszczom,
  • termometr.

Warto pamiętać także o artykułach higienicznych, takich jak nawilżane chusteczki, pieluchy, kremy z filtrem UV (dla maluchów im mocniejsze, tym lepsze), szampony, żele do mycia, szczoteczki itp.

Ubrania

To kolejna rzecz, o której właściwie nie trzeba przypominać. Nie oznacza to jednak, że punkt ten można zupełnie zbagatelizować. Odzież dziecięca rządzi się swoimi prawami, a ubrać dziecko w podróży nie jest tak łatwo, jak ubrać siebie. Przede wszystkim maluchy częściej i łatwiej się brudzą, poza tym są zdecydowanie mniej odporne na zmiany temperatury i trudne warunki atmosferyczne. Dlatego musisz zadbać o to, by Twojej pociesze nie zabrakło odzieży na każdą ewentualność.

Co spakować na wakacje? W walizce powinny więc znaleźć się buty – sportowe na wypadek niepogody i sandały na plażę – czapka przeciwsłoneczna, kurtka, krótkie i długie spodenki, zapas bluzek i koszulek, śpiochy, body lub bielizna (w zależności od wieku), spódniczki i sukienki (w przypadku dziewczynek).

Zobacz więcej

Elektroniczna niania

Elektroniczna niania kojarzy się raczej z domem niż z wyjazdem, a przecież i podczas wakacji można zrobić z niej dobry użytek. W wynajętym apartamencie czy hotelowym pokoju maluch przecież też pójdzie spać, a Wy dwoje możecie wtedy nieco się rozerwać. Pod warunkiem oczywiście, że wciąż będziecie mieli oko (lub ucho) na pociechę. Niektóre modele urządzeń przekazują tylko dźwięk, lecz inne pozwalają połączyć kamerę niani z aplikacją na smartfonie. Wtedy bez przeszkód możesz obserwować śpiące dziecko nawet wtedy, gdy odpoczywasz po dniu pełnym wrażeń w hotelowym lobby. Warto więc dodać elektroniczną nianię do rzeczy potrzebnych na wyjazd.

Zabawki!

Dorośli, wyjeżdżając na wczasy, zostawiają swoje ulubione urządzenia w domu, bo przecież jest to czas na to, by odpocząć od elektroniki. Często odcinamy się więc od laptopów i telewizji, by pobyć na łonie natury. Z dziećmi sprawa nie jest oczywiście taka prosta, gdyż te szybko się nudzą – tak łonem natury, jak i perłami miejskiej architektury. Zatem co zabrać ze sobą na wakacje? Warto spakować maluchom ulubione zabawki – niezależnie od tego, czy jest to pluszak (masz szczęście), czy zdalnie sterowany czołg (możesz sobie za bardzo nie odpocząć).

Litania nigdy się nie kończy

Pamiętaj, że wspomniane powyżej artykuły to jedynie kropla w morzu potrzeb małych dzieci. Lista niezbędnych rzeczy będzie znacznie się różniła w zależności od wieku, płci, a nawet charakteru Twojej pociechy. Czasem Twój hotel bardzo ułatwi Ci zadanie, a nieraz sytuacja zmusi Cię nawet do zabrania ze sobą składanego kojca. Myśląc o tym, co wziąć na wakacje, musisz pamiętać również o wszelkich dokumentach, książeczce zdrowia, kocykach, butelkach i odpowiednim dla malca prowiancie. Jedno jest pewne – łatwo nie będzie. Powodzenia!

Strona główna