5 zasad, którymi należy kierować się przy wyborze świątecznych prezentów dla dzieci

5 zasad, którymi należy kierować się przy wyborze świątecznych prezentów dla dzieci

Współczesne dzieci potrafią zaleźć za skórę. Sytuacja materialna polskich rodzin znacznie poprawiła się na przestrzeni lat. Dzięki temu nasze pociechy są bogato obdarowywane przy każdej właściwie okazji. W efekcie stają się nieraz mocno rozpieszczone i trudno je zadowolić. Co można dać dzieciom, które w wieku paru lat mają już wszystko? Trzeba nieco się wysilić i pokusić o oryginalność. Miła niespodzianka nie jest jednak niemożliwa. Podpowiadamy, jakimi zasadami kierować się podczas wybierania dziecięcego prezentu na gwiazdkę!

Weź pod uwagę wiek dziecka

Może się to wydawać banalne, lecz prawda jest taka, że mnóstwo dzieci dostaje nieudane prezenty pod choinkę tylko dlatego, że „święty Mikołaj” nie do końca zna ich wiek. Rodziców raczej nie powinniśmy o to podejrzewać, ale dalsi wujkowie czy ciocie nieraz mogą popełnić poważny błąd. Nawet jeśli wiedzą, ile ich szkrab ma lat, często niekoniecznie rozumieją, co w tym wieku byłoby dla niego najlepsze.

Pól biedy, jeśli prezent będzie mógł na pociechę chwilę poczekać. Znacznie gorzej, jeżeli sześciolatek znajdzie pod choinką zestaw smoczków. Duże zamieszanie może również wybuchnąć przy zakupie ubranek dla malucha. Tu o pomyłkę nietrudno. Jeśli zatem obdarowujesz nieswoje dziecko i masz jakieś wątpliwości co do jego metryki, zdecyduj się na bardziej uniwersalny podarunek, taki jak na przykład interaktywne zabawki.

Dowiedz się, czym maluch się interesuje

To fascynujące, jak szybko dzieci zaczynają jedne rzeczy lubić, a drugie odrzucać. Jak tylko nauczą się mówić, manifestują swoje zainteresowania, które czerpią czy to z telewizji, czy z przedszkola. Jednym z czynników kształtujących dziecięce gusta w najwyższym stopniu są popularne kreskówki. A te opowiadają dosłownie o wszystkim. Dinozaury? Superbohaterowie? Pociągi i samoloty? Dzieciaki potrafią zainteresować się najdziwniejszymi tematami. Czasem wystarczy ciekawa postać, która je zainspiruje.

Już od najmłodszych lat warto pielęgnować dziecięce hobby. Może to być początek pięknej pasji, a może obiecującej specjalistycznej kariery. Jeżeli Twoja pociecha przejawia więc zainteresowanie naukami ścisłymi, podaruj jej w święta na przykład cyfrowy mikroskop. To niedrogi sprzęt, który z powodzeniem rozwinie jej umiejętności. Dziecko od nauki woli taniec? Zdecyduj się na multimedialną matę taneczną i pomóż mu zostać królem parkietu. Najgorsze, co możesz zrobić, to wybrać prezent pod siebie.

Pomyśl o użyteczności

Jak pokazały powyższe przykłady, nawet zabawki mogą mieć dużą wartość użytkową. Nie musisz więc ograniczać się do przyborów szkolnych, by mieć pewność co do przydatności Twojego prezentu. Modne obecnie interaktywne zabawki łączą walory rozrywkowe z edukacyjnymi. Stanowią zatem doskonały wybór. Jeśli dziecko jest starsze, powinno również docenić taki prezent jak nowe meble do pokoju czy modne ubranie.

Lepiej wystrzegać się podarunków, które szybko wylądują w kącie. Pluszowe maskotki sprawdzą się więc w przypadku niemowlaków, ale starsze dzieci raczej prędko się nimi znudzą. Zdecydowanie lepiej zainwestować na przykład w sprzęt sportowy, który pozwoli dzieciakom się rozwijać i zdrowo spędzać czas.

Bądź oryginalny

Współczesne dzieciaki szybko się nudzą. Możesz wręczyć im kolejnego robota bądź zdalnie sterowany samochód, ale z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz jedyną osobą, która zdecyduje się na taki prezent. Może zamiast tego lepiej zastanowić się nad czymś bardziej oryginalnym? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłby edukacyjny tablet? Albo ogrodowa huśtawka? Przecież po zimie znów przyjdzie wiosna i maluchy ponownie wybiegną na zewnątrz.

W poszukiwaniu kreatywności możesz zainspirować się własnym dzieciństwem. Czym dzieciaki bawiły się w Twoich czasach? Może warto przypomnieć sobie niektóre gry planszowe? A może uda Ci się znaleźć jedną ze starych konsol do gier wideo? To nie tylko szansa, żeby pokazać nowemu pokoleniu, czym sami żyliśmy jakiś czas temu. To również okazja, by osobiście przenieść się w okres beztroski. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić! Nie każdą zabawkę, którą miło wspominasz, uda się podciągnąć pod modę retro…

Zobacz więcej

Śledź trendy

Z jednej strony dobrze jest sięgać pamięcią wstecz, z drugiej należy uważnie obserwować to, co aktualnie dzieje się na rynku zabawek. Nie ignoruj reklam w dziecięcej telewizji, słuchaj nowinek, które maluch przynosi z przedszkola czy szkoły. Może okazać się, że jest ostatnim dzieciakiem, który nie ma jeszcze szalenie modnej figurki lub lalki. Już w tym wieku niezmiernie istotne dla człowieka jest to, by nie odstawać od rówieśników. I choć trzeba w swoich pociechach wzmagać nonkonformizm, warto czasem pofolgować ich zachciankom, by zobaczyć bezcenną radość na ich buziach.

Okres dzieciństwa rządzi się swoimi prawami. Z jednej strony trzeba pilnować, by pociechy zanadto nie rozpieścić – zwłaszcza dziś, gdy wszelkie udogodnienia są coraz łatwiej dostępne. Z drugiej strony warto raz w roku zabawić się w idealnego świętego Mikołaja i spełnić wszystkie życzenia zawarte w wysyłanych na Biegun Północny listach.

Strona główna