5 sposobów na zabezpieczenie domu podczas zimowych wyjazdów

5 sposobów na zabezpieczenie domu podczas zimowych wyjazdów

Przełom stycznia i lutego to czas podróży – jeśli nie w czasie ferii, kiedy chcemy odpocząć od codziennych stresów i obowiązków, to na krótsze weekendowe lub kilkudniowe wypady za miasto. Wyjeżdżając z domu zostawiamy go najczęściej bez żadnego nadzoru, nie zdając sobie sprawy z tego, jak aktywni w tym okresie są włamywacze i złodzieje. Co można zrobić? Oto krótki poradnik dla każdego.

Monitoring

  1. Miej oko na swój dobytek

Najprostszym sposobem na dopilnowanie swojego domu czy mieszkania jest po prostu baczna obserwacja. Jeśli nie ma nas na miejscu można to robić na odległość. Dzisiejsze dokonania technologiczne pozwalają na stworzenie domowych systemów monitoringu, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy ani specjalnie zasobnego portfela. W sprzedaży jest wiele rodzajów kamer IP, czyli sieciowych. Do domowego użytku w zupełności wystarczy prosty model do funkcjonowania wewnątrz budynków. Warto zwrócić uwagę na to, czy kamera sieciowa posiada na przykład czujnik podczerwieni, dzięki czemu urządzenie będzie w stanie zarejestrować obrazy wysokiej jakości niezależnie od pory dnia i nocy. Dostęp do poglądu na żywo oraz zapisanych wcześniej materiałów można zwykle uzyskać przez dedykowane kamerom aplikacje mobilne. Dzięki temu w każdej chwili, jeśli mamy dostęp do Internetu, można zerknąć czy w naszym domu wszystko jest w porządku.

  1. Zaalarmowany

Kolejnym dobrym pomysłem jest wybór systemów alarmowych. W obecnych czasach nie potrzeba już do tego pomocy agencji ochrony, wszystko można zrobić samemu. Wystarczy wybrać odpowiedni system alarmowy, z szerokiego asortymentu dostępnego w sklepach. Co ciekawe, nie trzeba się też martwić o jakiekolwiek ingerencje w urządzony już dom – współczesne urządzenia alarmowe nie wymagają montowania okablowania i kucia ścian. Można wybrać system alarmowy bezprzewodowy, który działa w oparciu o dostępność do sieci internetowej. Wszelkie dane są wysyłane przez fale radiowe, odporne na próby zakłócenia sygnału przez potencjalnych złodziei. Podobnie jak w przypadku kamer sieciowych, systemy alarmowe można obsługiwać zdalnie przez urządzenia mobilne, na przykład na smartfonie czy tablecie. Jeżeli dodatkowo system posiada moduł GSM, powiadomi właściciela o jakichkolwiek nieprawidłowościach na przykład przez wysłanie wiadomości SMS.

Złodziej

  1. Czujność elektroniczna

Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo domu warto zachować czujność, przy czym niekoniecznie oznacza ona siedzenie na czatach i baczne doglądanie posiadłości, na przykład przez sąsiada. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po różnego rodzaju czujniki elektroniczne, które mogą pracować jako niezależne urządzenia lub stanowić zintegrowane elementy systemu alarmowego. Co mamy do wyboru? Można zacząć od czujników na drzwi i okna, które aktywują się przy każdej nieuprawnionej próbie wejścia do środka. Oprócz tego warto zainteresować się sygnalizatorami dźwiękowymi i świetlnymi, które zaalarmują wszystkich w najbliższym otoczeniu naszego domu i najpewniej przestraszą włamywacza i zachęcą go do szybkiej ucieczki i rezygnacji z walki o jakiekolwiek łupy.

  1. Oszukaj włamywaczy

Kiedy najczęściej uderzają włamywacze? Jeśli widzą, że posesja jest pusta i niepilnowana. To zachęca ich do prób wtargnięcia i ograbienia takich nieruchomości. Dobrze znanym sposobem, aby oszukać wszelkich złodziei jest pomoc sąsiedzka w postaci wizyt w opuszczonym mieszkaniu, zapalaniu świateł, tak aby pokazać potencjalnym oszustom, że ktoś ciągle w tym miejscu przebywa. A co zrobić, jeśli nasz ulubiony sąsiad również wyjeżdża albo nie chcemy go prosić o taką przysługę? Tu również z pomocą przychodzi technologia w postaci urządzenia, które będzie skutecznie imitować wrażenie obecności w mieszkaniu. Jak? Sprzęt nazywany symulatorem telewizora, z zbudowanym czujnikiem zmierzchu uruchamia się o zmroku i przez 4 lub 7 godzin emituje światło, które obserwowane z zewnątrz sprawia wrażenie, że ktoś jest obecny w tym domu i ogląda telewizor. Sprytnie!

  1. Zabezpieczenie przed awariami

To, że nikogo nie ma w domu może jednak oznaczać nie tylko ryzyko włamań, ale też naraża nas na niepewność odnośnie jakichkolwiek usterek. Co zrobić, jeśli pod naszą nieobecność awarii ulegnie któryś z elementów systemu grzewczego i wskutek tego zacznie ulatniać się śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla? Podobnie dramatyczne skutki mogą mieć spięcia instalacji elektrycznych, które mogą zapoczątkować pożar. Tutaj na ratunek wkraczają detektory czadu oraz czujniki dymu i ciepła, które cyklicznie monitorują stężenie czadu w powietrzu oraz wykrywają pożar w jego wczesnym stadium.

Bezpieczeństwo jest rzeczą najważniejszą, warto więc zadbać o nie przed każdym wyjazdem. Wszystkie urządzenia niezbędne do zabezpieczenia domu na czas wyjazdów znajdziecie Państwo w sklepie Wasserman.pl.

kup

Strona główna