5 rzeczy, o których musisz pamiętać przed rozpoczęciem remontu

5 rzeczy, o których musisz pamiętać przed rozpoczęciem remontu

Prędzej czy później Twoje mieszkanie czy dom będą wymagały remontu. Być może już tak jest, lecz wciąż jeszcze wstrzymujesz się z decyzją o jego rozpoczęciu, bo przeraża Cię perspektywa hałasu wiertarki i osiadającego wszędzie pyłu. Spójrzmy prawdzie w oczy – remont budowlany można odwlekać, ale się go nie uniknie. Wkrótce nadejdzie czas, by sięgnąć głęboko do kieszeni oraz dostarczyć sąsiadom powodów do nienawiści. Aby ten trudny okres przetrwać jednak bez trwałych szkód i prędko do niego nie powracać, warto zastosować się do kilku podstawowych zasad. Prezentujemy 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać, decydując się na remont domu.

Postaraj się o odpowiednie pozwolenia

Przed rozpoczęciem remontu konieczne jest zdobycie wszelkich niezbędnych zgód. Pozwolenia uzyskać można w starostwie lub w wydziale architektury urzędu miasta. Jeżeli jednak zamierzasz przeprowadzić dużą modernizację – taką jak ingerencja w ściany bądź piony wentylacyjne – konieczne będzie zdobycie pozwolenia na budowę. Bez zawiadamiania żadnej instytucji można pozwolić sobie na proste prace remontowe – na przykład zmianę aranżacji i wyposażenia łazienki czy malowanie ścian.

W przypadku prac naruszających obrys zewnętrzny budynku lub trwałe zagospodarowanie jego otoczenia bez odpowiednich zgód można narazić się na wysokie grzywny. Przykrą konsekwencją jest na przykład nakaz rozbiórki i przywrócenia obiektu do pierwotnego stanu. Samowola budowlana może być nawet karana ograniczeniem lub pozbawieniem wolności.

Zadbaj o moce przerobowe

Nie ukrywajmy – każdy chciałby obniżyć koszty remontu tak bardzo, jak to możliwe. Dlatego często decydujemy się na przeprowadzenie modernizacji własnymi siłami. Kiedy mowa o malowaniu mieszkania czy montażu nowych sanitariatów w łazience, rzeczywiście możesz sobie na to pozwolić. Wystarczy zmysł złotej rączki, arsenał wiertarek, szlifierek, maszyn do glazury i młotów udarowych. Najwyżej będziesz musiał żyć z krzywo położonymi kafelkami czy widocznymi smugami farby na ścianach. Z pewnością jednak zaoszczędzisz.

Kiedy jednak dochodzi do generalnego remontu domu, obejmującego burzenie ścian i stawianie nowych, montaż instalacji elektrycznej lub ocieplanie budynku – zdecydowanie lepiej zaufać ekipie budowlanej. Jej pracownicy dysponują nie tylko właściwym sprzętem, ale przede wszystkim kompetencjami. Decydując się na usługi doświadczonych robotników, zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa i minimalizujemy ryzyko komplikacji podczas prac.

Zobacz więcej

Uzyskaj plany mieszkania

Jeśli podejmujesz się położenia tapet, prawdopodobnie obejdziesz się bez specjalnych projektów. Jeżeli natomiast Twoje plany obejmują wyburzanie i wznoszenie ścian bądź ingerencję w instalacje wodne czy elektryczne, koniecznie musisz poszukać planów mieszkania lub domu. Warto przypomnieć sobie wszelkie prace, jakie zostały tam dotychczas przeprowadzone, i upewnić się, których konstrukcji lepiej nie ruszać.

Nie każda ściana może bowiem zostać wyburzona. Niektóre stanowią filary budynku i muszą pozostać nietknięte. Podobnie sprawa wygląda z instalacją wodną, kanalizacją czy elektryką w budynku – aby zapewnić bezpieczeństwo w domu, koniecznie zapoznaj się z właściwymi projektami, zanim zdecydujesz o modernizacji czy rozbudowie tych systemów.

Zaplanuj budżet (i miej świadomość, że to nie wystarczy)

Jednym z podstawowych kroków podczas planowania modernizacji mieszkania jest ustalenie kosztorysu remontu domu. Z pomocą zatrudnianych fachowców policz, ile pieniędzy będzie potrzebne na przeprowadzenie zamierzonych prac. Pamiętaj, że na materiałach budowlanych nie ma co oszczędzać. Ich trwałość i solidne wykonanie przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo domowników, ale również na żywotność zastosowanych rozwiązań.

Jedną z najistotniejszych spraw jest uwzględnienie niespodziewanych kosztów. Mogą one pochłonąć nawet dodatkowe 20 – 50 procent budżetu. Zdecydowanie lepiej przygotować się na to i odłożyć większą kwotę. Wystarczy zdjąć deski z podłogi czy ścian, by odkryć popękane rury wymagające wymiany bądź uporczywego grzyba, z którym trzeba podjąć trudną walkę. Niespodziewane usterki i dodatkowe poprawki mogą pochłonąć mnóstwo pieniędzy, zwłaszcza w przypadku remontu starego domu.

Uprzedź sąsiadów o nadciągającej gehennie

Nie łudź się – planowany remont z pewnością popsuje Twoje (być może już nie najlepsze) relacje z sąsiadami. Żeby jednak zminimalizować szkody, zdecydowanie lepiej uprzedzić ich o zbliżającym się utrapieniu. Masz szczęście, jeśli podejmujesz się remontu drewnianego domu gdzieś na wsi. Jeżeli jednak mieszkasz w betonowym bloku, a sąsiedzi otaczają Cię z każdej strony, musisz nieźle się postarać, by ich udobruchać.

Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na tablicy ogłoszeń notatki uprzedzającej o planowanym remoncie i wyrażającej Twoje kondolencje z tego powodu. Tych najbliższych sąsiadów (przynajmniej, jeśli chodzi o ich fizyczną bliskość) możesz zawsze zaprosić na kawę bądź coś mocniejszego – ból głowy i tak mają gwarantowany. Nie ma sensu udawać, że w Twoim mieszkaniu nic się nie dzieje, a dziwne hałasy to sprawka goblinów grasujących w kanałach wentylacyjnych lub Wojowniczych Żółwi Ninja w kanalizacji. Lepiej postawić na szczerość i nie składać obietnic bez poparcia (na przykład dotyczących terminu zakończenia prac – ten i tak się wydłuży).

Dobra organizacja, czyli remont domu krok po kroku

Każdy remont wymaga uporządkowania. Nie tylko w sensie dosłownym – gdy po zakończeniu prac trzeba odkurzyć tony pyłów i trocin – ale również w przenośni: dobra organizacja to klucz do sukcesu. Zaplanuj więc wszystko dokładnie, przygotuj plany i projekty oraz zapewnij sobie poduszkę finansową. A później trzymaj rękę na pulsie i nie trać głowy!

Strona główna