5 narzędzi, które musisz mieć, by zadbać o ogród jesienią

5 narzędzi, które musisz mieć, by zadbać o ogród jesienią

Latem Twój ogród owocuje, cieszy bujnym wzrostem i pozwala Ci delektować się jego pięknem. Jesienią natomiast nadchodzi czas, gdy wymaga szczególnej pielęgnacji. To bowiem okres przygotowania do zimy. Wrzesień i październik stanowią decydujące miesiące, które zaważą na tym, czy rośliny przetrwają niskie temperatury. To od tego sezonu zależy, w jakim stanie Twój ogród rozpocznie wiosnę. Podpowiadamy, jakie obowiązki Cię czekają i jakie akcesoria ułatwią Ci prace ogrodowe jesienią. Oto lista 5 narzędzi, których nie może zabraknąć w Twoim domu.

Odkurzacz do liści, czyli jesienna pielęgnacja ogrodu

Co najbardziej kojarzy Ci się z jesienią? Prawdopodobnie – obok deszczu, nudy i chandry – liście. To jeden z nielicznych pozytywnych aspektów tej niezbyt lubianej pory roku. Niestety spadające złote liście to nie tylko element pięknych krajobrazów, ale i powód bałaganu wokół domu. Jeśli w ogrodzie posiadasz drzewka owocowe, klony, dęby lub co gorsza modrzewie (tu dokuczają igły), wiesz, jakie to utrapienie.

Na szczęście na rynku dostępne są urządzenia, które znacznie ułatwią Ci prace. Zastanawiając się, jak zadbać o ogród jesienią, warto zainteresować się na przykład elektrycznym odkurzaczem do liści. Nie tylko pozwala on na wygodne zbieranie zanieczyszczeń zaśmiecających obejście, ale posiada również funkcję dmuchawy. Jeśli nie chcesz co chwilę opróżniać pełnego zbiornika, po prostu podmuchem skieruj wszystkie liście na jedną stertę.

Komfortowym rozwiązaniem są również zamiatarki liści. Prowadzi się je przez ogród niczym kosiarki, a one zbierają z gruntu wszelkie zanieczyszczenia.

Kosiarka i podkaszarka – przygotuj trawnik na zimę

Październik to ostatni miesiąc koszenia trawników. Wystarczy zrobić to zaledwie dwa razy, pamiętając o tym, by bezpośrednio przed zimą nie skracać trawy bardziej niż na 4 centymetry. W przeciwnym razie będzie ona narażona na przemarznięcie. Wygodne i szybkie koszenie zapewnią przede wszystkim spalinowe kosiarki. W wielu przypadkach wystarczy jednak model elektryczny, który jest tańszy w eksploatacji i nie generuje dużego hałasu czy nieprzyjemnych zapachów.

Do większych ogrodów przyda się kosiarka spalinowa, do tych mniejszych wystarczy elektryczna, lecz zdarzają się też sytuacje, w których żadna z nich się nie sprawdzi. Podczas koszenia skarp czy innych trudno dostępnych miejsc niezbędna okaże się dobra podkaszarka. W zależności od potrzeb w tym przypadku również możesz zdecydować się na urządzenie napędzane prądem, jak i benzyną.

Miernik pH gleby – kontrola jakości

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jesień w ogrodzie to właściwy moment na zbadanie odczynu gleby. Jeżeli pH wynosi mniej niż 6, grunt wymaga zwapnienia. Posłużą temu nawozy wapniowo-magnezowe lub kreda mielona. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy uprawiasz na przykład hortensje lub magnolie (preferujące gleby kwaśne), a zwłaszcza borówki czy azalie (czujące się najlepiej w glebach bardzo kwaśnych). Z drugiej strony ziemia może potrzebować zakwaszenia, gdy pH jest za wysokie. Wtedy przyda się specjalny torf. Większość roślin ogrodowych najlepiej rozwija się jednak w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

No dobrze, ale skąd w ogóle możesz wiedzieć, jakiej interwencji potrzebuje ziemia w Twoim ogrodzie? Takich informacji dostarczy Ci kwasomierz do gleby. To proste urządzenie wyposażone w sondę, którą umieszcza się w wilgotnym gruncie. Po minucie pomiaru dowiesz się, jaki jest odczyn ziemi w Twoim ogródku. Zaletą takiego sprzętu jest jego kompaktowość i bardzo prosta obsługa. Pamiętaj, aby podczas jesiennych prac na działce zadbać o odpowiednie pH gleby.

Zobacz więcej

Sekator

Choć nie zaleca się przycinania roślin bezpośrednio przed zimą, to w razie konieczności można to zrobić we wrześniu czy październiku. Ważne, by liście wciąż były na drzewach, gdyż w ten sposób unika się wycięcia zdrowych gałęzi. Późniejszy termin takich prac może sprawić, że przycięte pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą, a takie wrażliwe miejsca są bardzo podatne na mróz.

Do przycięcia cienkich pędów wystarczy ręczny sekator. Do grubszych gałęzi przydadzą się natomiast nożyce przegubowe. Zaopatrując się w narzędzia tego typu, warto zwrócić uwagę na odporne materiały, wytrzymałe ostrza i solidną konstrukcję. Nie chcesz przecież, by podczas prac sekator rozpadł Ci się w dłoniach.

Włókniny i maty – zabezpiecz rośliny przed mrozem

Choć trudno nazwać maty i włókniny narzędziami, podczas jesiennej pielęgnacji ogrodu nie może ich zabraknąć. Zabezpieczenie roślin przed mrozem to jeden z najważniejszych obowiązków, który musisz spełnić przed zimą. W chwili, gdy ziemia już lekko przymarznie, należy okryć przede wszystkim rośliny cebulowe. Można użyć do tego suchych liści czy gałązek. Nie spiesz się z tym – zbyt wcześnie stworzone okrycie może stać się kryjówką dla gryzoni. Poza tym warto dać roślinom chwilę na przyzwyczajenie się do niższych temperatur.

Powszechnie do okrywania krzewów – zwłaszcza tych bardzo wrażliwych na mróz –  wykorzystuje się specjalne włókniny i maty. To doskonały sposób na to, by pomóc roślinom przetrwać zimę. Pamiętaj, by przed ich osłonięciem obficie je podlać (chyba że wyręczy Cię deszcz). Magazynowania wody potrzebują przede wszystkim zimozielone drzewa i krzewy.

Zadbaj o ogród jesienią

Jesień na działce to okres intensywnych przygotowań do zimy. Zaopatrz się więc w niezbędne narzędzia i zainwestuj swój czas oraz energię w prace w ogrodzie. Na zbiory plonów przyjdzie czas już wiosną!

Handlowcy

Tomek Klimkiewicz Tomek@wasserman.plTomek Wach TomekWach@wasserman.plJakub Józefczyk Jacek@wasserman.pl

Infolinia

91 35 08 592Od poniedziałku do piątku 08:00 - 16:00
Reklamacje i zwroty:Wypełnij formularz

Odbiór osobisty

ul. Strumykowa 15, 72-320 TrzebiatówPoniedziałek - piątek 06:00 - 18:00
Sobota 08:00 - 15:00
Numer konta bankowego:
Krzysztof Wasilewski Wasserman
Alior Bank:
85 2490 0005 0000 4530 6714 0206
Partnerzy logistyczni
  • GLS
  • Poczta Polska
  • Paczkomaty InPost
Metody płatności
  • PayPal
  • PayU
  • przelew
  • za pobraniem
Znajdź nas
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Sklep internetowy Wasserman to firma z wieloletnim doświadczeniem, działająca na rynku już od 1996 roku. Swoim klientom oferujemy szeroki wybór asortymentu z zakresu urządzeń elektronicznych. Gwarantujemy wysyłkę „od ręki”, ponieważ wszystkie produkty, jakie są widoczne na stronie posiadamy w naszych magazynach. Zależy nam na rozwoju, dlatego ciągle poszerzamy dostępny asortyment. Możemy pochwalić się doświadczeniem we współpracy zarówno z klientami indywidualnymi jak i firmami, na terenie całej Unii Europejskiej. Zapewniamy profesjonalną obsługę każdego klienta oraz szybką i bezproblemową realizację zamówień. Wasserman - wszystko dla wszystkich!

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Wasserman.eu

Strona główna