1. Blog

4 cechy, które musi mieć bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka

Foteliki samochodowe to nie tylko wymóg prawny w przypadku podróżowania z małym dzieckiem. To przede wszystkim sposób na to, by pociechom zapewnić niezawodne bezpieczeństwo, a także ułatwić im znoszenie trudów podróży. Zakup właściwego fotelika dla dziecka należy potraktować jako poważną inwestycję na długie lata, nie powinniśmy decydować się na pierwszy z brzegu model. Wysokiej jakości produkty będą ewoluowały wraz z rozwojem malucha, dzięki czemu mogą służyć mu nawet paręnaście lat. Prezentujemy 4 cechy, które musi mieć każdy bezpieczny fotelik samochodowy.

1. Dopasowanie do wieku – rodzaje fotelików samochodowych

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie fotelików samochodowych dla dzieci jest wybór odpowiedniej grupy wiekowej. Pierwszą z nich jest grupa 0+, czyli foteliki dziecięce służące najmłodszym od najwcześniejszych dni ich życia. Montuje się je tyłem do kierunku jazdy i mogą być wykorzystywane do momentu, kiedy maluch osiągnie wagę 13 kilogramów. Najczęściej fotelik samochodowy dla rocznego dziecka nie zmieści się już w tej grupie.

Kolejne grupy wagowe fotelików samochodowych to I, II i III. Te z pierwszej mogą służyć maluchom ważącym od 9 do 18 kilogramów i podobnie jak „zerówki” często bywają instalowane tyłem do kierunku jazdy, co zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. To wśród nich znajdziemy na przykład fotelik samochodowy dla trzylatka. Grupy druga i trzecia przeznaczone są natomiast dla pociech ważących od 15 do 36 kilogramów.

Jeżeli nie chcemy martwić się tym, do jakiego wieku fotelik samochodowy posłuży naszemu dziecku, najlepiej zainwestować w uniwersalny model obejmujący wszystkie trzy grupy. Nada się dla malucha o wadze pomiędzy 9 a 38 kilogramów. Charakterystyczna dla niego będzie możliwość regulowania – dzięki odłączaniu kolejnych elementów rozkładany fotelik samochodowy będzie dostosowywał się do coraz starszych pociech, aż do momentu, gdy jedenasto-, dwunastolatkowi przyda się zwykła podstawka. Przykładem takiego modelu jest choćby Lionelo Levi Plus.

2. Odpowiedni montaż – jak zamocować siedzenie samochodowe dla dziecka?

Równie ważny jak wybór odpowiedniego krzesełka samochodowego dla dzieci jest jego montaż. Najbezpieczniejszym miejscem do tego jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie samochodu. Znajduje się daleko od drzwi i zapewnia najlepszą ochronę w przypadku uderzenia z boku.

Najbardziej stabilne mocowanie gwarantuje system ISOFIX. Jeśli krzesełko go jednak nie posiada, warto zamontować je za siedzeniem pasażera. Ułatwi to wyjmowanie dziecka z auta w przypadku postoju na ulicy. Jeżeli jednak wyprofilowanie tylnej kanapy nie pozwoli na stabilny montaż, należy fotelik umieścić na przednim siedzeniu pasażera. Można to zrobić pod warunkiem odłączenia poduszki powietrznej, która byłaby śmiertelnym zagrożeniem dla dziecka.

3. Bezpieczeństwo – jakie atesty powinien mieć fotelik samochodowy?

Niemal wszystkie kryteria decydujące o tym, jaki fotelik samochodowy kupić, sprowadzają się do jednego – do bezpieczeństwa. A o jego poziomie świadczą uzyskane przez produkt atesty. Każdy model znalazł się w sklepie tylko dlatego, że uzyskał wymagany certyfikat bezpieczeństwa. Nie świadczy to jednak o jego jakości.

Im więcej testów fotelików dziecięcych przeszedł dany produkt, tym lepiej. Znacznie większe wymagania, niż uzyskanie standardowego certyfikatu bezpieczeństwa (ECE R44-03, ECE R44-04), spełniają produkty, które zdały testy homologacji i-Size. Uwzględnia ona między innymi wzrost dziecka, decydujący o tym, kiedy może ono przestać jeździć tyłem do kierunku jazdy. Eksperci utrzymują, że im dłużej tak się dzieje, tym lepiej.

Najbezpieczniejsze foteliki dziecięce muszą nie tylko posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa, który oznacza zgodność produktu z obowiązującymi w Europie wymaganiami technicznymi. Powinien ponadto uzyskiwać dobre wyniki w testach zderzeniowych przeprowadzanych przez niezależne organizacje konsumenckie. Najlepsze modele zostaną ocenione na pięć gwiazdek, najsłabsze – tylko na jedną.

Wygoda – najczęściej kupowane foteliki samochodowe

Zastanawiając się nad tym, jaki fotelik samochodowy wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo produktów, ale i wygodę, jaką zagwarantują naszemu dziecku. Często wybieranym modelem jest rozkładany fotelik z funkcją spania. Dzięki takiemu rozwiązaniu małe dziecko z łatwością zniesie trudy podróży. Krzesełko zapewni mu maksymalny komfort i pozwoli przespać całą drogę.

Najwygodniejszy fotelik samochodowy to taki, który nie tylko gwarantuje komfort dziecku, ale również Tobie. Duże znaczenie będzie tu miał system ISOFIX. Pozwala on uniknąć używania pasów bezpieczeństwa do montażu krzesełka, wystarczają jedynie sztywne uchwyty zamontowane w aucie na stałe oraz zaczepy na foteliku. Dzięki temu poprzez zatrzaśnięcie uchwytów szybko i stabilnie zamontujesz siedzenie dla swojej pociechy.

Wybór fotelika samochodowego pozornie wydaje się prosty, lecz powinien zostać dobrze przemyślany. Z jednej strony produkt ten decyduje o bezpieczeństwie naszej pociechy, z drugiej o jej komforcie. Zastanawiając się nad tym, jaki fotelik dla dziecka wybrać, dobrze rozważ tę decyzję.

Zobacz więcej

 

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?

Promocje, nowości, konkursy, rabaty..

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!