10 najgłupszych sposobów na to, by stracić dane!

10 najgłupszych sposobów na to, by stracić dane!

Zbliża się Nowy Rok, czas więc na podsumowanie starego. Od podsumowywania największych wpadek 2010 roku nie stroni też branża informatyczna. Kroll Ontrack – firma zajmująca się odzyskiwaniem danych z kart pamięci – opublikowała dziesięć najgłupszych sposobów na utratę danych, z jakimi spotkała się w minionym roku. Detonacja laptopa lub zabranie go ze sobą do kąpieli w morzu? To jeszcze nic! :) Wybieramy pięć najlepszych historii.

5. Laptop rzeźnika

Instrukcja specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem danych brzmi: uszkodzony dysk włóż do antystatycznego worka i prześlij do naprawy. Sumienności wykonywania poleceń powinniśmy uczyć się od pewnego zakładu rzeźniczego. Do firmy odzyskującej dane trafiła przesyłka w worku antystatycznym, a w niej… dysk i kawałki szynki. Dysk wylądował z podejrzeniem uszkodzenia mechanicznego i dzięki umieszczeniu go w worku – dane na szczęście udało się odzyskać. A może zbawiennie zadziałały okłady z szynki…?

4. Pamiętaj o bagażu

W bardzo spektakularny sposób pozbył się swojego laptopa pewien turysta. Popijając kawę na lotnisku tak głęboce się zadumał, że zapomniał zabrać laptopa z kawiarenki. Przebywajacej w powietrzu było już za późno na to, by wytłumaczyć służbom ochrony lotniska, że tajemnicza torba na lotnisku nie zagraża jego użytkownikom. Laptop na wszelki wypadek został zdetonowany…

3. Gdy się człowiek spieszy…

Tę historię wybraliśmy ku przestrodze! Nie jest może zbyt wzniosła, ale za to przytrafić się może każdemu. Pewna kobieta spiesząc się rano do pracy, położyła swój komputer przenośny na dachu samochodu. Zapięła dziecko w foteliku, poprawiła fryzurę i w pośpiechu wycofała z garażu… przejeżdżając kołami po swoim komputerku. Przez pośpiech narobiła sobie chyba dodatkowo zaległości w pracy…

2. Oszukać przeznaczenie

O tym jak bolesna może być utrata danych przekonał się pewien fotograf, który wrócił po podróży życia po Afryce do swego kraju. Pasja i zapał tego człowieka motywowała go do tego, by wywołać swoje zdjęcia i zwrócić za ich pomocą uwagę na głód panujący w Afryce. Pech chciał, że podczas wywoływania zdjęć, w jego mieszkaniu wybuchł pożar. Dzięki profesjonalnej akcji ratunkowej strażakowi udało się ocalić laptop z ognia, jednak podczas schodzenia z drabiny – komputer upadł na ziemię. Na szczęście pamięć wewnętrzna okazała się trwalsza od obudowy laptopa i zdjęcia udało się odzyskać.

1.Przezorny zawsze ubezpieczony

Zdecydowany numer jeden. Jeśli i Ty nie potrafisz żyć bez swojego laptopa, przemyśl dobrze, czy czasem nie warto zostawić go jednak w domu. Pewien turysta postanowił mieć stały kontakt ze światem przebywając na słonecznej plaży. Gdy postanowił się ochłodzić kąpielą, jedynym sposobem uniknięcia kradzieży laptopa z plaży w jego mniemaniu było…zabranie go ze sobą do wody w plastikowej torbie. Laptop oczywiście nie wytrzymał tej próby i mężczyzna stracił wszystkie dane. Całe szczęście, że nie poszedł z laptopem na dno.

Jak widać – dane z naszych kart pamięci można stracić bardzo łatwo i wyjątkowo oryginalnie:) Dlatego warto pamiętać o zapasowych kopiach danych przetrzymywanych na pamięciach zewnętrznych czy dyskach przenośnych. Pomyśl – co by się stało, gdybyś jutro stracił/a wszystkie swoje dane z komputera…?

Na koniec krótki, ciekawy filmik przestrzegający przed utratą danych :)

Strona główna