1. Blog
Co to jest tablet i jaki wybrać?

Co to jest tablet i jaki wybrać?

Od kiedy tablety na dobre zadomowiły się w mentalności konsumentów, na rynku pojawiło się wiele modeli komputerów przenośnych. Wśród nich króluje iPad Apple, jednak konsumenci coraz częściej sięgają po jego odpowiedniki. Czy warto wyposażyć się w tablet? Oczywiście, że tak!

Czym jest tablet?

Na początku warto wyjaśnić, czym są innowacyjne urządzenia, zwane tabletami. Tablet jest czasem określany jako duży smartphone, ale w rzeczywistości smartphone jest również komputerem przenośnym – tyle, że z pewnymi ograniczeniami i za małym rozmiarem, by korzystać z niego wygodnie jako z komputera.

To, czy tablet scharakteryzujemy jako zmodyfikowany smartphone z dużym ekranem, czy jako urządzenie podobne laptopowi, zależy od tego, jaki tablet wybierzemy i jaki system operacyjny zawiera.

Głównym czynnikiem różnicującym tablety dzisiaj jest oczywiście ich system operacyjny. Na rynku dostępne są trzy główne systemy:

  • Windows 7
  • Android
  • iOS Apple

Planując zakup tabletu – i wybór konkretnego systemu operacyjnego – musimy mieć na uwadze nasze potrzeby. Czy zamierasz zastąpić tabletem swojego laptopa lub komputer stacjonarny? A może chcesz po prostu zakupić dodatkowe narzędzie, które jest wygodne w użyciu i zaprojektowane do realizacji konkretnych zadań i konsumpcji rozrywki?

Jeśli planujemy zakup urządzenia z myślą o wykorzystaniu go jedynie do rozrywki, to warto zastanowić się nad wyborem iPada. Jeśli tablet nie będzie nam potrzebny do pracy, a do korzystania z najnowszych aplikacji, iPad z pewnością nas zadowoli. Jego jedynym minusem jest cena – za iPada trzeba zapłacić ok. 2000zł.

Tablety dostarczają nam m.in. ekranu Full HD, opcji czytnika pdf, odtwarzacza multimediów, mobilnego dostępu do Internetu, korzystania z aplikacji społecznościowych (m.in. Facebook, Skype) i wielu innych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione cechy okazuje się, że planując zakup tabletu pytanie o wybór najlepszego sprowadza się do wyboru między tabletem a netbookiem.

Netbooki to przeważnie słabsze wersje laptopów pracujących na systemie Windows, które mają mniejsze rozmiary i wciąż są podatne na wirusy i możliwość niewspółgrania z najnowszymi aplikacjami, które zostały zaprojektowane  do korzystania na bardziej wydajnym sprzęcie. Faktem jest, że wiele netbooków ma znacznie większą pamięć niż tablety, jednak producenci tabletów nie pozostali bierni wobec tej cechy. Niektóre modele oferują bowiem nawet kilkaset GB pamięci, która jest w dodatku szybsza i mniej podatna na błędy.

Ostatnim, acz bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym nam na ostateczny wybór między tabletem a netbookiem jest…komfort użytkowania. Wygoda korzystania z tabletu to chyba największa jego zaleta:) Jeśli nasza praca wymaga częstych podróży, lub też żyjemy w ciągłym biegu, wówczas tablet sprawdzi się idealnie w podstawowych czynnościach. Z drugiej strony jednak tablety w większości nie obsługują niektórych profesjonalnych programów, jak np. Adobe Creative Suite. Biorąc jednak pod uwagę ogromny boom na tablety (i fakt, że Amazon sprzedaje obecnie więcej e-booków niż książek:) ) możemy przypuszczać, że niedługo i ten problem zaniknie.

A jak Wy, Drodzy Czytelnicy, zapatrujecie się na kupno tabletu? Jesteście fanami nowych technologii, czy według Was to raczej zbędny gadżet?

[simpleviewer gallery_id=”2″]

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?