1. Blog
Bezpieczeństwo w sieci cd.

Bezpieczeństwo w sieci cd.

Pisaliśmy już o kilku niebezpieczeństwach, jakie mogą wynikać z korzystania z sieci internetowej. Dzisiaj kolejna porcja niezbędnej wiedzy. Pojęcie „phishing” jest Ci znane? Jeśli nie, to koniecznie zapoznaj się z tą notką:)

Połączenia ad hoc

Laptopy WiFi już od dawna są w stanie połączyć się z siecią na zasadzie per-to-peer ad hoc. Połączenia takie stwarzają realne ryzyko, ponieważ umożliwiają obejście zasad bezpieczeństwa sieci. Na całe szczęście połączenia ad hoc były tak trudne do skonfigurowania, że niewielu z nich korzystało. Na nieszczęście… korzystanie z nich stało się bardzo łatwe i są wykorzystywane niemal masowo. Dzięki wirtualnym Access Pointom możemy łatwo i automatycznie łączyć się z innymi użytkownikami, omijając zasady bezpieczeństwa sieci.

Niewłaściwi klienci

Zdarza się, że dane przedsiębiorstwo udostępnia swoim klientom darmowy dostęp do Internetu.
A tacy klienci, używający nieautoryzowanych połączeń WiFi, przypadkowo czy celowo, narażają siebie oraz dane firmy na niebezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne jest, by Twoja firma wyposażyła się w odpowiednie oprogramowanie, które zadba, by końcowi użytkownicy sieci łączyli się tylko z autoryzowanymi i znanymi Access Pointami.

Phishing

Phishing jest działaniem, które zagraża każdemu użytkownikowi sieci, a nie tylko firmom. Phishing to inaczej wyłudzanie danych osobowych. Hakerzy wciąż wymyślają coraz to nowe sposoby na zdobycie naszych danych poufnych. Mogą np. zainfekować pamięć podręczną przeglądarki na tak długo, aż atakujący dostanie się w sam środek ostatniej sesji. Jeśli nasz komputer raz zostanie zainfekowany w ten sposób, wtedy nawet po opuszczeniu hot-spota możemy być przekierowywani na „phishing sites”. Jedną z metod zmniejszenia tego zagrożenia jest czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki zaraz po opuszczenie danego hot-spota.

Podsumowując obie notatki an temat bezpieczeństwa w sieci trzeba uczciwie przyznać, że stan bezpieczeństwa WiFi znacznie się poprawił w ostatnich latach. Jednak wraz z nowymi sposobami ochrony naszych danych, pojawiają się nowe zagrożenia. Dlatego warto zawsze być na czasie i wiedzieć, co może nam grozić, gdy niewinnie korzystamy z publicznej sieci bezprzewodowej.

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?